Dokuczliwy katar? Radzimy jak odetkać nos

- Przyczyny kataru - poznaj wroga od podszewki
- Zatkany nos a alergia - niebezpieczne związki
- Jak odetkać zatkany nos - z poradnika mamy i babci
- Farmaceuta przychodzi z pomocą, czyli apteczne sposoby na zatkany nos
Katar i zatkany nos to dolegliwości, które królują w okresie jesienno-zimowym. Uciążliwe kłopoty z oddychaniem to także chleb powszedni podczas infekcji sezonowych, do których należą między innymi przeziębienie i grypa. Co roku obiecujemy sobie, że w najbliższym sezonie nie damy się chorobie, jednak rzeczywistość bywa brutalna i przynajmniej w jednym miesiącu borykamy się z katarem.
Zatkany nos to także problem alergików. Jednym towarzyszy okresowo, podczas wzmożonej aktywności określonych alergenów, innym zaś przez cały rok, co jest niezwykle uciążliwe. Nos bez kataru jest więc marzeniem wielu osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Przyczyny kataru - poznaj wroga od podszewki
Na przestrzeni wieków specjaliści opisali wiele przyczyn kataru, choć można podzielić na trzy zasadnicze grupy: bakteryjne, wirusowe i alergiczne. W przypadku dwóch pierwszych powodów kataru, za nieżyt nosa odpowiadają drobnoustroje, które zainfekowały organizm i z całych sił starają się pokazać na co je stać. Katar wirusowy lub bakteryjny charakteryzuje się tym, że, jak mawiają złośliwi i sceptycy, leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Mówiąc poważnie, nieżyt nosa będący efektem infekcji ustępuje wraz z jej wyleczeniem, dlatego zatkany nos jest naszym problemem przez stosunkowo krótki czas. Problem pojawia się, gdy katar doskwiera nam przez większą część roku, szczególnie podczas pylenia różnych rodzajów roślin. Wówczas mamy do czynienia z alergicznym nieżytem nosa. Trzeba dodać, że katar będący wynikiem uczulenia nie musi pojawiać się w czasie, gdy w powietrzu grasują pyłki. Równie dobrze może go wywołać alergia pokarmowa. Krótko mówiąc, alergicy mają kataru po dziurki w nosie.
Zatkany nos a alergia - niebezpieczne związki
Powtórzmy raz jeszcze - wszelkiego rodzaju alergie są jednym z najczęstszych powodów zatkanego nosa. Przewlekły nieżyt jest niezwykle uciążliwy dla pacjenta i negatywnie wpływa na komfort życia. Ponadto nie wolno go lekceważyć, ponieważ nasilanie się objawów sugeruje, że reakcja alergiczna jest poważna. To z kolei oznacza, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie leczenia. Pamiętajmy bowiem, że nieleczone uczulenia mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Wróćmy jednak do problemu zatkanego nosa, który jest chlebem powszednim dla alergików. Ta uciążliwa dolegliwość wymaga podjęcia wszelkich starań zmierzających do udrożnienia dróg oddechowych i złagodzenia dolegliwości. Nos bez kataru oznacza bowiem komfort oddychania, wąchanie i uniknięcie bólów głowy. Jednak jak odetkać zatkany nos?
Jak odetkać zatkany nos - z poradnika mamy i babci
Sposobów na zatkany nos jest naprawdę wiele. Warto zacząć od tych, które od lat proponują nam nasze mamy i babcie. Pierwszą z niezawodnych metod jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy sporo czasu, a szczególnie w tych, w których śpimy. Nie musimy jednak inwestować w profesjonalne nawilżacze powietrza. Wystarczą mokre ręczniki ułożone na kaloryferze. Sukces gwarantowany! Inhalacja to kolejny sposób na udrożnienie górnych dróg oddechowych. Do przygotowania parówek warto wykorzystać zioła - szczególnie te o działaniu antybakteryjnym i odkażającym (m.in. rumianek). Poza tym ciepłe kąpiele i przebywanie w zaparowanej łazience sprawi, że będziemy się cieszyć nosem bez kataru.
Farmaceuta przychodzi z pomocą, czyli apteczne sposoby na zatkany nos
Zdarza się jednak, że domowe metody zawodzą i konieczne jest skorzystanie z porady farmaceuty. W aptekach znajdziemy wiele preparatów, które będą zbawienne w zwalczaniu dolegliwości związanych z zatkanym nosem (sprawdź Aleric). Leki dostępne na rynku farmaceutycznym łagodzą objawy alergii dzięki zawartości substancji czynnych (np. desloratadyny), ograniczają kichanie, łagodzą zaczerwienie oczy, redukują łzawienie oraz koją świąd skóry. Dodatkowo proponowane preparaty zostały skonstruowane tak, by substancja czynna nie przedostawała się do układu nerwowego i nie powodowała uciążliwych skutków ubocznych takich jak senność, brak koncentracji oraz trudności podczas prowadzenia pojazdów.
Każdy, kto doświadcza kataru, natychmiast docenia nos bez kataru. Z pozoru błaha dolegliwość jest wyjątkowo uciążliwa i przynosi choremu spory dyskomfort związany przede wszystkim z oddychaniem oraz z bólem głowy. Konieczna jest więc natychmiastowa reakcja, która przyniesie ulgę. Sposobów na zatkany nos jest naprawdę wiele, dlatego warto znaleźć najlepszy dla siebie i mieć w nosie problemy z oddychaniem!
Artykuł sponsorowany
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.