Długowieczność ma korzenie w dzieciństwie

Od połowy 1850 roku średnia długość życia człowieka zaczęła się wydłużać. Naukowcy wierzą, że jest to spowodowane poprawą warunków bytowych, lepszym żywieniem, wzrostem zarobków i rozwojem medycyny. Jednak dwoje gerontologów odkryło niewidzialną przyczynę, która może mieć bardzo ważne znaczenie w rozwoju opieki zdrowotnej.
W najnowszym wydaniu czasopisma Science, przedstawili dowody, które wskazują na związek między stopniowym wydłużaniem się życia a mniejszym stopniem narażenia na choroby zakaźne, tj. malaria i gruźlica, w okresie dzieciństwa. Kluczowym pojęciem do tej teorii jest: stan zapalny. Choroby zakaźne powodują przewlekły stan zapalny, który po latach prowadzi do zawału serca, udaru i nowotworów- głównych przyczyn śmierci starszych ludzi.
Gerontolodzy twierdzą, że do takich wniosków skłonił ich fakt, że już w czasach historycznych, kiedy śmiertelność wśród dzieci była bardzo duża, nawet te, które przeżyły miały przewlekły stan zapalny. To przewlekłe zakażenie przyspieszało choroby naczyniowe i inne. Specjaliści stwierdzili, że odkąd zwiększono starania, mające na celu zmniejszenie ekspozycji dzieci na choroby zakaźne, ludzie zaczęli żyć lepiej i dłużej.
Obecnie wiele osób stara się znaleźć przyczynę zmian zdrowa wśród starszych ludzi. Jednak, jak zauważył jeden z naukowców, dopiero oni zaczęli rozpatrywać wpływ warunków życiowych w okresie dzieciństwa.
Autorzy badań opierają się także na potwierdzonej skuteczności leków przeciwzapalnych w zmniejszaniu ryzyka chorób naczyniowo-sercowych i prawdopodobnie choroby Alzheimera.
Dwoje naukowców twierdzi, że terapia tymi lekami mogłaby rozpoczynać się znacznie wcześniej, szczególnie w przypadku dzieci, które mają genetyczne predyspozycje, np. do choroby serca.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.