Czy można być otyłym od wewnątrz?

Czy można być otyłym od wewnątrz?

Tak, według najnowszych badań kobiety o prawidłowej wadze, prowadzące niezdrowy tryb życia, mogą być narażone na problemy związane z otyłością- coraz częściej występujący zespół metaboliczny.

Naukowcy nazywają takie kobiety- metabolicznie otyłymi. Pomimo młodego wieku i prawidłowej wagi (BMI), wykazują charakterystykę metaboliczną, która może się wiązać z późniejszym rozwojem zespołu metabolicznego.
Zespół metaboliczny to medyczne określenie całej grupy nieprawidłowości związanych z metabolizmem organizmu, jak nadmiar tkanki tłuszczowej, wysokie ciśnienie tętnicze krwi czy nieprawidłowy profil lipidowy (wysoki poziom złego cholesterolu LDL a zbyt niski cholesterolu HDL). Innym wskaźnikiem zagrożenia zespołem metabolicznym jest insulinooporność, która jest uważana za główny czynnik ryzyka cukrzycy i przyczynę wzrostu ryzyka choroby serca.

Szacuje się, że ponad 50 milionów ludzi cierpi z powodu zespołu metabolicznego. Już wcześniej naukowcy zauważyli tę grupę ryzyka, jednak nadal niewiele wiedzą, czym wspomniana grupa kobiet różni się od innych.

W trakcie badań, opublikowanych w październikowym wydaniu The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, specjaliści porównali zdrowe kobiety z grupą kobiet określonych jako metabolicznie otyłe, ale o prawidłowej wadze.

Chociaż obie grupy miały podobny BMI, naukowcy wykryli kilka różnic w metabolizmie i stylu życia między badanymi grupami. Kobiety metabolicznie otyłe miały:

  • Większy procent tkanki tłuszczowej.
  • Mniej mięśni.
  • Niższy poziom aktywności fizycznej.
  • Niższe zużycie tlenu.
  • Wyższy poziom cholesterolu.

Dodatkowo kobiety metabolicznie otyłe były w mniejszym stopniu zaangażowane w pohamowywanie się w jedzeniu i kontrolowanie rodzajów spożywanych pokarmów. Tymczasem naukowcy stwierdzili, że spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej i nieprawidłowa dieta są czynnikami związanymi ze szkodliwym profilem metabolicznym tej niezwykłej grupy kobiet. Specjaliści wierzą, że te wiedza o tych czynnikach pomoże zidentyfikować kobiety narażone na otyłość, zespół metaboliczny i /lub cukrzycę.

Ocena artykułu

4.2
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(18)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 45 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty