Czy jesteś narażona na NTM

Czy jesteś narażona na NTM

Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, na którą najczęściej cierpią kobiety
po porodzie lub w okresie menopauzy. NTM można jednak skutecznie zapobiegać, dlatego warto wiedzieć, czy jesteś w grupie ryzyka.

NTM określane jest jako niekontrolowany wyciek moczu w trakcie czynności związanych
z napinaniem mięśni brzucha. Najczęstszą postacią jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu, które występuje w trakcie kaszlu, kichania, śmiania się lub wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Inne formy NTM to:

  • naglące nietrzymanie moczu – gdy popuszczenie spowodowane jest silnym parciem na pęcherz moczowy,
  • mieszane – łączy w sobie wysiłkową i naglącą postać nietrzymania moczu,
  • ciągłe nietrzymanie moczu – polega na stałym wycieku moczu,
  • nietrzymanie sytuacyjne – może się pojawić, np. w czasie stosunku seksualnego.

W Polsce nietrzymanie moczu dotyczy ok. 3 mln1 osób. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Ich osłabienie nasila się po przebytych porodach, a szczególnie w okresie menopauzy. Wtedy zmniejsza się w organizmie poziom estrogenu odpowiedzialnego m. in. za sprawne funkcjonowanie mięśni brzucha. Ze względu na rozciągnięcie mięśni dna miednicy problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się także u kobiet z nadwagą.

Warto zastanowić się, czy - i jak bardzo - jesteś narażona na NTM. Wystarczy odpowiedzieć TAK lub NIE na poniższe pytania, a następnie zsumować swoje odpowiedzi:

  • Czy korzystasz z toalety częściej niż 7 razy dziennie?
  • Czy korzystasz z toalety kilka razy w nocy?
  • Czy zdarza Ci się biec do toalety, gdy poczujesz nagłą potrzebę oddania moczu?
  • Czy zdarza Ci się, że nie utrzymasz moczu, zanim dobiegniesz do toalety?
  • Czy w ostatnim czasie zdarzyło Ci się popuścić mocz w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wysiłku fizycznego?

Od 2-3 odpowiedzi TAK – może wskazywać na pierwsze objawy NTM. Powinnaś zacząć bardziej troszczyć się o kondycję Twoich mięśni dna miednicy i zacząć je regularnie ćwiczyć. Porozmawiaj na ten temat z lekarzem ginekologiem lub urologiem. Aby uniknąć krępujących sytuacji, włóż do swojej kosmetyczki specjalne wkładki anatomiczne przeznaczone do wchłaniania moczu. To tylko 3 mm więcej dla Twojej kosmetyczki, a zdecydowanie większy komfort psychiczny dla Ciebie.

Powyżej 4 odpowiedzi TAK – to sygnał, że Twoje dolegliwości są dość poważne i niezwłocznie powinnaś skonsultować się z ginekologiem lub urologiem.

Nawet jeśli zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy nietrzymania moczu, nie jest to powód do paniki. NTM u kobiet występuje niemal tak samo często jak katar sienny. Zamiast ukrywać ten problem, lepiej rozpocząć działania, które mają przeciwdziałać nieprzyjemnym i często krępującym skutkom nietrzymania moczu. Na początek trzeba przeanalizować, jakie mogą być przyczyny pojawienia się dolegliwości i starać się je wyeliminować.  

Pojawienie się nietrzymania moczu nie oznacza konieczności rezygnacji z dotychczasowego stylu życia. Wciąż możesz normalnie chodzić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi, czy uprawiać sport. Musisz jednak bardziej dbać o higienę osobistą, zacząć ćwiczyć mięśnie dna miednicy oraz zaopatrzyć się w specjalne środki przystosowane do wchłaniania moczu. 

Ogólnopolska kampania edukacyjna „CoreWellness – wewnętrzna siła” jest adresowana do kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu (NTM) oraz kobiet, które mogą w przyszłości cierpieć na to schorzenie. Celem kampanii jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwości prowadzenia aktywnego trybu życia przez osoby dotknięte tym problemem, obalenie mitów na temat nietrzymania moczu jako dolegliwości osób starszych i schorowanych oraz zachęcenie kobiet do poruszania tego tematu podczas rozmowy ze swoim lekarzem.

Rada ProgramowaRadę Programową kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” tworzą wybitni Polscy eksperci z dziedziny ginekologii i urologii. Koordynatorem programu jest doc. Piotr Radziszewski z Katedry i Kliniki Urologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W skład rady programowej wchodzą także prof. Jan Kotarski (Katedra i Klinika Ginekologii UM w Lublinie, Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego), prof. Marek Sosnowski (Klinika Urologii i Rehabilitacji Urologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego) oraz prof. Włodzimierz Baranowski (Klinika Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego Centralnego Szpitala Klinicznego MON).

Ocena artykułu

4.6
z 30 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(9)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.6 z 30 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty