Cynk może pomóc ludziom z zaburzeniami smaku

Niemieccy i amerykańscy naukowcy przeprowdzili badania, które dowodzą skuteczności cynku w leczeniu dysgeusii (zaburzeń smaku). Wyniki tych badań zostały przedstawione w styczniowym wydaniu Journal of Dental Research.
Badanym z zaburzeniami zmysłu smaku, naukowcy podawali glikonian cynku lub pigułki z cukru. Według specjalistów osoby, które przyjęły cynk wykazywały mniej symptomów dysgeusii i ogólnie lepiej funkcjonowały.
W grupie osób przyjmujących cynk stwierdzono także mniej objawów depresji, prawdopodobnie ponieważ badani mogli więcej zjeść i czerpali z jedzenia więcej przyjemności. Osoby z dysgeusią mogą mieć metaliczny posmak w ustach lub wogóle nie czuć smaku. Niektóre osoby mogą czuć smaki nawet mocniej niż powinny.
Istnieją najróżniejsze przyczyny zaburzeń smakowych, m.in. palenie papierosów, suchość w ustach, uszkodzenie nerwów lub uraz głowy. Osoby poddane badaniu miały idiopatyczne zaburzenia, oznacza to, że nieznane były źródła choroby.
Liczni naukowcy rozważli możliwość zastosowania cynku, jako leku w zaburzeniach smaku, jednak nie wszyscy stwierdzili jego skuteczność.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.