Co piąty Polak ma problemy ze zdrowiem psychicznym

Co piąty Polak ma problemy ze zdrowiem psychicznym
20% polskiej populacji ma różnego rodzaju problemy związane ze zdrowiem psychicznym, wynikające ze stylu życia i trudności, jakie niesie im życie - powiedział dr Czesław Czabała podczas konferencji prasowej 6 kwietnia w stołecznym Instytucie Psychiatrii i Neurologii zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Zdrowia. Jedynym sposobem zaradzenia tym problemom jest odpowiednia polityka państwa.

Na schorzenia psychiczne cierpi już co dziesiąty obywatel świata. W Polsce rocznie leczy się z ich powodu ok. 1 mln osób, jednak z roku na rok chorych ciągle przybywa. Ocenia się, że już 6 mln Polaków wymaga pomocy specjalistycznej.

9 kwietnia, z inicjatywy Sejmowej Komisji Zdrowia odbędzie się specjalna konferencja, na której lekarze zamierzają zwrócić się do parlamentarzystów o nadanie rangi rządowej resortowemu Programowi Ochrony Zdrowia Psychicznego w Polsce. Pozwoliłoby to m.in. zapisać fundusze na program w ustawie budżetowej.

Jednym z głównych celów Programu jest rozwój środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej. "Chodzi o takie przeorganizowanie opieki zdrowotnej, by jej centrum znalazło się poza szpitalami, blisko środowiska pacjenta - w ośrodkach dziennych, ambulatoriach, poradniach. Opieka szpitalna stanowiłaby dopiero drugą linię" - mówił w piątek dr Jacek Wciórka, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii.

Problem zaburzeń psychicznych dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Zdaniem prof. Ireny Namysłowskiej, zagrożenia dla zdrowia dzieci związane są z zaburzeniami w funkcjonowaniu rodziny i szkoły. Brak czasu dla dzieci i nadmiar obowiązków rodziców z jednej strony oraz przemoc i agresja z drugiej są przyczyną braku równowagi psychicznej dzieci. Niebezpieczeństwo stanowi też grupa rówieśnicza. "Wszystkie te naturalne grupy społeczne, w których funkcjonuje dziecko, podlegają transformacji" - uważa Namysłowska.

Ocena artykułu

3.67
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(17)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 33 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty