Cholesterol uszkadza zastawki serca

Cholesterol uszkadza zastawki serca
Każdy wie, że nadmiar cholesterolu wpływa niekorzystnie na naczynia krwionośne, przyczyniając się do rozwoju miażdżycy. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z King Fahd National Guard Hospital in Riyadh w Arabii Saudyjskiej oraz naukowców z Loma Linda University w Loma Linda w Kaliforni mówią, że cholesterol wpływa niekorzystnie na zastawki serca, odgrywające istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego przepływu krwi. Odkładanie się cholesterolu może prowadzić do zwężenia zastawki aorty. Zastawka aortalna oddziela lewą komorę serca od aorty największej tętnicy w organiźmie człowieka. W czasie skurczu krew wypływa z lewej komory do aorty. W czasie rozkurczu komory lewej zastawka aortalna zapobiega cofaniu się krwi z aorty do serca.

W badaniach wzięło udział 132 mężczyzn i 38 kobiet w wieku 62 do 80 lat. W tym czasie osoby te były poddawane badaniu echokardiograficznemu, które pozwalało uwidocznić struktury serca ( w tym zastawki) oraz ocenić ich funkcje.

W raporcie opublikowanym 30 maja 2000r w Circulation: Journal of the American Heart Association Naukowcy stwierdzili, że uszkodzenia zastawek pojawiały się częściej u mężczyzn palących papierosy. Ale oprócz tego okazało się, że podwyższone wartości cholesterolu również wpływają na progresję zastawkowej wady serca.

Dr Ramdas Pai mówi: „Strategie jakie lekarze stosują aby zapobiec rozwojowi miażdżycy mogą zapobiegać niektórym wadom zastawkowym serca”.

Ocena artykułu

4.2
z 45 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(18)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 45 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty