Biologiczny ojciec niekoniecznie najlepszy

Badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Małżeństwo i Rodzina” wskazują, że większość ojczymów lepiej wywiązuje się ze swoich obowiązków rodzicielskich niż przeciętni biologiczni ojcowie.
Coraz większa liczba rozwodów a także narodzin dzieci pochodzących z konkubinatów, które następnie się rozpadają powoduje, że wzrasta odsetek dzieci wychowywanych nie przez swoich biologicznych ojców. Tendencja ta skłoniła naukowców do przyjrzenia się różnym modelom rodziny pod względem ich ewentualnego wpływu na jakość ojcowskiej opieki i stopnia udziału mężczyzn w procesie wychowywania. Uczestników badania podzielono na cztery grupy stanowiące kombinację takich czynników jak biologiczne rodzicielstwo wobec wychowywanego dziecka oraz małżeństwo z matką dziecka. Okazało się, że szereg zachowań rodzicielskich jest „wyższej jakości” u ojczymów, niż u biologicznych ojców niezależnie od tego czy są oni żonaci z matką swego potomka, czy żyją z nią w konkubinacie. Co więcej, ojczymowie są znacznie bardziej zaangażowani w wychowanie pasierbów i więcej czasu oraz wysiłku wkładają w swoje rodzicielstwo, w porównaniu z biologicznymi ojcami. Między rodzicielstwem żonatych ojców a tych w wolnych związkach nie zauważono różnicy. Natomiast przybrani ojcowie żyjący w konkubinatach, w porównaniu z ojczymami wypadli zdecydowanie niekorzystnie. Wyniki badań świadczą o tym, że małżeństwo jest pod względem rodzicielstwa kwestią znacznie ważniejszą w przypadku przybranych ojców niż ojców biologicznych.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.