Bierne palenie zabójcze dla dzieci

Dzieci narażone na dym tytoniowy w większości przypadków mają we krwi równie wysoki poziom tlenku węgla jak palący dorośli. Zdarza również, że przy długotrwałej ekspozycji, we krwi dzieci oznaczane są ilości wielokrotnie przekraczające dopuszczalne ilości.
Z najnowszych badań wynika, że im dziecko jest młodsze tym ryzyko zatrucia tlenkiem węgla z dymu papierosowego jest większe. Wynika to między innymi z odmiennej fizjologii dzieci. Oddychają one bowiem znacznie większymi ilościami powietrza w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorośli. Do takich wniosków doszli naukowcy po przebadaniu około 200 dzieci w wieku od roku do 12 lat. Każdemu z nich wykonano testy na procentową zawartość karboksyhemoglobiny (przenośnika tlenu w krwinkach uszkodzonych przez tlenek węgla). Okazało się że u 10% małych pacjentów zawartość zdegenerowanej hemoglobiny była na tyle duża, że w dłuższym okresie taki poziom prawdopodobnie doprowadzi u nich do patologicznych zmian w sercu i płucach. O ile najgroźniejszym źródłem tlenku węgla jest dym papierosowy, o tyle należy pamiętać, że duże ilości toksyn dostarczają także piece opalane węglem, kominki oraz spaliny samochodowe. Dlatego, jak podkreślają specjaliści, tak ważne są wszelkiego typu akcje uświadamiające w tym zakresie rodziców.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.