Białko uratuje ludzi przed ślepotą

Naukowcy z Howard Hughes Medical Institute w Harvard Medical School w Bostonie przeprowadzający eksperymenty na myszach, zidentyfikowali białko, które wydaje się przedłużać życie komórek siatkówki oka.
Odkrycie to może doprowadzić do wprowadzenia zabiegów, które mogłyby zapobiec ślepocie wśród osób genetycznie predysponowanych do rozwoju zwyrodnieniowych chorób siatkówki. Białko, znane jako histone decetylase 4 (HDAC4), jest naturalnie produkowane zarówno przez myszy, jak i ludzi i bierze udział w regulacji rozwoju kości i mięśni. Jak ujawniły badania, zmniejszenie poziomu HDAC4 poniżej normalnych wartości wydaje się prowadzić do przedwczesnej śmierci fotoreceptora komórek zdrowych oczu. Natomiast zwiększenie do poziomu wyższego niż normalne wpływa ochronnie na te niezbędne do prawidłowego widzenia komórki. Wiele osób straciło lub straci wkrótce wzrok w wyniku śmierci komórek siatkówki spowodowanych jaskrą, czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Dla tych właśnie chorych opracowanie terapii z wykorzystaniem HDAC4 może zatrzymać rozwój choroby lub nawet przywrócić wzrok. Jednak naukowcy studzą pierwsze entuzjastyczne reakcje, podkreślając, że mimo podobieństw w genach mysich i ludzkich, nie jest do końca pewne, czy taka terapia będzie w odniesieniu do ludzi skuteczna. Niemniej jednak najnowsze odkrycie jest milowym krokiem w dziedzinie okulistyki i znacznie przyśpieszy opracowanie skutecznej i bezpiecznej terapii dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe choroby siatkówki.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.