Bezpłatne badania płuc w całej Polsce

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność płuc i ich funkcję. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej, skracającej życie choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Takie stanowisko przyjęła w swoich wytycznych Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania POChP (GOLD).
Za ok. 80 proc. przypadków tej choroby odpowiada wieloletnie palenie papierosów. Dlatego na spirometrię powinny zwłaszcza zgłosić się osoby po 40. roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń.
Lekarze szacują, że w Polsce ponad połowa z ok. 2,5 mln chorych na POChP nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się.
Tymczasem, nieleczone schorzenie stopniowo prowadzi do niewydolności oddechowej i skraca życie o 10-15 lat. Osoby, które na nie cierpią, są też bardziej narażone na inne choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, osteoporoza, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe, w tym rak płuca.
Dzięki wczesnemu wykryciu POChP można wprowadzić takie modyfikacje stylu życia (głównie rzucenie palenia) i metody terapii (leki, szczepienia ochronne i rehabilitacja oddechowa), które spowolnią przebieg choroby, zapobiegną powikłaniom oraz poprawią jakość i długość życia pacjenta.
Wykrycie obturacji w badaniu spirometrycznym pozwala także wykryć nowe przypadki astmy oskrzelowej, ale w przypadku tej choroby tylko połowa chorych ma złe badanie spirometryczne.
Każda osoba z niepoprawnym wynikiem badania otrzyma list do swojego doktora aby rozpoczął diagnostykę w kierunku obturacyjnych chorób płuc.
Światowy Dzień Spirometrii odbywa się z inicjatywy European Lung Fundation. oraz United for Lung Health. W Polsce został objęty patronatem Prezesa NFZ, Ministra Zdrowia i WHO oddział Europa. Podsumowanie Światowego Dnia Spirometrii odbędzie się na kongresie ERS w Wiedniu.
Listę ośrodków, które będą prowadziły bezpłatne badania spirometryczne w dniach 27-29 czerwca można znaleźć na stronie internetowej Federacji www.astma-alergia-pochp.pl. oraz PTCHP www.ptchp.org.
Agencja DEVA sp.j.
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.