Bezpłatne badania płuc w całej Polsce

Bezpłatne badania płuc w całej Polsce
Z okazji  Światowego Dnia Spirometrii, który przypada 27 czerwca, w ponad stu placówkach zdrowia w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc. Badania, które  potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i  POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc.

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność płuc i ich funkcję. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy poważnej, skracającej życie choroby układu oddechowego: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Takie stanowisko przyjęła w swoich wytycznych Światowa Inicjatywa na Rzecz Zwalczania POChP (GOLD).

Za ok. 80 proc. przypadków tej choroby odpowiada wieloletnie palenie papierosów. Dlatego na spirometrię powinny zwłaszcza zgłosić się osoby po 40. roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń.

Lekarze szacują, że w Polsce ponad połowa z ok. 2,5 mln chorych na POChP nie ma postawionej diagnozy i nie leczy się.    

Tymczasem, nieleczone schorzenie stopniowo prowadzi do niewydolności oddechowej i skraca życie o 10-15 lat.  Osoby, które na nie cierpią, są też bardziej narażone na inne choroby, jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu, osteoporoza, cukrzyca oraz nowotwory złośliwe, w tym rak płuca.

Dzięki wczesnemu wykryciu POChP można wprowadzić takie modyfikacje stylu życia (głównie rzucenie palenia) i metody terapii (leki, szczepienia ochronne i rehabilitacja oddechowa), które spowolnią przebieg choroby, zapobiegną powikłaniom oraz poprawią jakość i długość życia pacjenta.
Wykrycie obturacji w badaniu spirometrycznym pozwala także wykryć nowe przypadki astmy oskrzelowej, ale w przypadku tej choroby tylko połowa chorych ma złe badanie spirometryczne.

Każda osoba z niepoprawnym wynikiem badania otrzyma list do swojego doktora aby rozpoczął diagnostykę w kierunku obturacyjnych chorób płuc.

Światowy Dzień Spirometrii odbywa się z inicjatywy European Lung Fundation.  oraz United for Lung Health.  W Polsce  został objęty patronatem  Prezesa NFZ, Ministra Zdrowia i WHO oddział Europa. Podsumowanie Światowego Dnia Spirometrii odbędzie się na kongresie ERS w Wiedniu.

Listę ośrodków, które będą prowadziły bezpłatne badania spirometryczne w dniach 27-29 czerwca  można znaleźć na stronie internetowej Federacji www.astma-alergia-pochp.pl. oraz PTCHP  www.ptchp.org.

Ocena artykułu

3.72
z 69 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(35)
3
 
(10)
2
 
(7)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.72 z 69 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty