Bezdech zwiększa ryzyko śmierci

W wyniku zaniku przepływu powietrza w drogach oddechowych w trakcie snu może dojść do poważnych uszkodzeń serca i układu krążenia. Na podstawie obserwacji, prowadzonych przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań nad Sercem, Płucami i Krwią (NHLBI) stwierdzono, że bezdech wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem zgonu niepowiązanym z żadnym określonym czynnikiem ryzyka.
Naukowcy zauważyli, że niebezpieczeństwo śmierci u osób dorosłych w wieku pomiędzy 30 a 60 lat zwiększa się dwa do trzech razy. Ryzyko było połączone wyłącznie z bezdechem i nie zależało w żaden sposób od wieku, płci, wskaźnika masy ciała (BMI), układu sercowo – naczyniowego ani ogólnego stanu zdrowia. W trakcie badań naukowcy obserwowali przez prawie 14 lat grupę 1522 osób. Każda z nich w momencie zdiagnozowania zaburzeń snu, za pomocą standardowych testów, cieszyła się idealnym zdrowiem. Wśród pacjentów, którzy przerwali leczenie, wskaźnik umieralności wzrastał. Zaobserwowano również, że istnieje pięciokrotne wyższe ryzyko śmierci z powodu zaburzeń układu sercowo-krążeniowego w porównaniu z statystykami dotyczącymi populacji amerykańskiej. Wnioski płynące z badań jasno określają istotną potrzebę zwiększenia nakładów na wczesną diagnozę i leczenie bezdechu. Szybkie wykrycie może zapobiec przedwczesnej śmierci.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.