Astma ułatwia drogę pneumokokom

Chorzy na astmę mają zwiększone ryzyko wystąpienia poważnego zakażenia pneumokokowego, do takich wniosków doszli niedawno amerykańscy naukowcy.
W jednym z poprzednich badań stwierdzono, że pacjenci z astmą są dwukrotnie bardziej zagrożeni pneumokokowym zapaleniem płuc i zapaleniem opon mózgowo - rdzeniowych. Aby zbadać, czy narażenie na infekcje jest takie samo dla różnych grup ludności, naukowcy zanalizowali dokumentację medyczną m.in. wszystkich mieszkańców Rochester w stanie Minnesota, u których potencjalnie rozpoznano poważne choroby pneumokokowe w latach 1964 - 1983, łącznie 3941 osób w wieku od 2 do 64 lat. Okazało się, że u osób dorosłych chorych na astmę, zakażenia pneumokokowe rozpoznawano prawie 7 razy częściej niż u nie cierpiących na tę chorobę. Natomiast jeśli chodzi o najmłodszych, spośród wszystkich badanych przypadków, tylko 12 procent dotyczyło zachorowań dzieci, niestety są to zbyt skąpe dane aby wyciągać jakiekolwiek wnioski. Mechanizmy leżące u podstaw zwiększonego ryzyka inwazyjnych chorób pneumokokowych wśród osób z astmą nadal nie są poznane i wymagają dalszych badań. Jednak już teraz eksperci zwracają się do lekarzy, aby biorąc pod uwagę wszelkie czynniki ryzyka, rozważyli szczepienia pneumokokowe u dorosłych, cierpiących na astmę pacjentów.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.