Alkohol w pierwszym trymestrze a rozwój płodu

Najnowsze badania dotyczące wpływu alkoholu na rozwój płodu, wskazują, że matki pijące w pierwszych miesiącach ciąży mają większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z rozszczepem w obrębie jamy ustnej.
Badania przeprowadzono w Norwegii, która posiada jeden z najwyższych wskaźników występowania tego typu wad wrodzonych w Europie. Naukowcy zebrali szczegółowe dane na temat stylu życia kobiet, które w latach 1996 – 2002 urodziły niemowlęta z rozszczepami. Po zestawieniu wyników ankiet okazało się, że dzieci kobiet, które wypiły jednorazowo pięć lub więcej drinków, dwukrotnie częściej niż dzieci kobiet niepijących, cierpią na rozszczep wargi lub podniebienia. Natomiast jeśli przyszłe matki pozwolą sobie na trzy lub więcej takich alkoholowych incydentów w ciągu pierwszego trymestru, ryzyko wad wrodzonych wzrasta trzykrotnie. Wnioski jakie płyną z przywołanych badań, są kolejnym dowodem na to, że kobiety nie powinny w ogóle pić alkoholu w czasie ciąży. Alkohol należy bowiem do najniebezpieczniejszych czynników teratogennych, powodujących szereg wad wrodzonych płodu. Jednym z najbardziej poważnych skutków jego spożywania przez ciężarne kobiety jest alkoholowy zespół płodowy (FAS) – zespół zaburzeń, które mogą przejawiać się między innymi jako anomalie rozwojowe, opóźnienie umysłowe lub zaburzenia psychologiczne.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.