Alkohol pozawala zachować młodość

Niskie, regularne dawki alkoholu pozytywnie wpływają na pracę i sprawność umysłu u kobiet.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku opublikowali raport, będący mocnym dowodem na istnienie pozytywnego wpływu niewielkich dawek alkoholu na prawidłowe funkcjonowanie mózgu u kobiet. Wyniki badaczy zostały oparte na monitorowaniu grupy około 3000 ochotniczek w wieku od 70 do 82 lat. Celem obserwacji było ustalenie, czy istnieje związek pomiędzy piciem od jednego do siedmiu alkoholowych drinków w tygodniu, a sprawnością intelektualną. Po prawie 3 latach od rozpoczęcia projektu badacze zebrali dość danych, by zamknąć badanie i potwierdzić znacznie lepszą kondycję umysłu u pań pijących, niż u abstynentek. Inny z kolei eksperyment, oparty na obu płciach wykazał, że wśród mężczyzn można zaobserwować odwrotną zależność. W przypadku panów zarejestrowano brak zmian lub niewielkie obniżenie poziomu sprawności intelektualnej, nawet mimo uwzględnienia innych czynników mogących mieć negatywny wpływ na wyniki. Różnice pomiędzy wpływem alkoholu na kobiety i mężczyzn w schyłkowym okresie życia upatruje się w równowadze hormonalnej. U pań znaczącą przewagę mają estrogeny, które w połączeniu z alkoholem wykazują silne właściwości ochronne w stosunku do komórek nerwowych. W przypadku mężczyzn uprzywilejowane miejsce natomiast zajmuje testosteron, który nie posiada już takich właściwości jak hormony kobiece.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.