8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Wszyscy rodzice zachwycają się maleńkimi paluszkami swojego noworodka. Te paluszki właśnie w tym tygodniu zaczęły się rozwijać, a kończyny górne już zginają się w łokciach i nadgarstkach. Nadal rozwija się twarz, a na niej czubek nosa i górne wargi; z dwóch fałdów skóry wokół oczu powstają powieki. Przez nowo powstały układ krążenia zaczyna płynąć krew, rozwija się przewód pokarmowy, zwłaszcza jelita. Pojawiają się zawiązki narządów płciowych, jednak nie utworzyły one jeszcze organów typowo męskich lub żeńskich.

Twoja ciąża

Prawdopodobnie pewne objawy wskazujące na ciążę, takie jak brak miesiączki, mdłości, silne osłabienie oraz puchnięcie pewnych części ciała (zauważasz to po cisnących cię ubraniach), skłoniły cię do rozważenia możliwości bycia w ciąży. Gdy potwierdzisz ją domowymi testami lub wykonując badania laboratoryjne z krwi lub moczu, powinnaś zapisać się na wizytę u lekarza, który poprowadzi twoją ciążę. Kontrolę nad ciążą może objąć jedna z następujących osób: ginekolog-położnik lub lekarz rodzinny. Jeśli twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka (np. jeśli miałaś wielokrotne poronienia, masz ponad 35 lat lub miałaś już komplikacje w ciąży) twój lekarz powinien zobaczyć cię jak najszybciej i częściej umawiać się z tobą na wizyty.

Dobra opieka prenatalna jest niesłychanie ważna dla zdrowia i bezpieczeństwa twojego dziecka, niech więc wizyty u lekarza staną się jedną z najważniejszych spraw w czasie twojej ciąży.

Ocena artykułu

3.67
z 52 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(26)
3
 
(8)
2
 
(5)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 52 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty