7 rad jak wytrwać w decyzji dotyczącej odchudzania

- 1. Podejmij decyzję o odchudzaniu
- 2. Porozmawiaj z lekarzem
- 3. Myśl pozytywnie
- 4. Zmień dotychczasowe oczekiwania związane z odchudzaniem
- 5. Wyznacz sobie cele, które jesteś w stanie osiągnąć
- 6. Zapewnij sobie wsparcie otoczenia
- 7. Planuj z wyprzedzeniem
Poniżej znajduje się 7 porad, jak wytrwać w postanowieniu dotyczącym odchudzania - po jednej na każdy dzień tygodnia. Warto je zapisać i mieć zawsze przy sobie: nosić w portfelu, przykleić na lodówce, a przede wszystkim stosować się do nich na co dzień.
1. Podejmij decyzję o odchudzaniu
Największą trudność stanowi zmobilizowanie się do odchudzania i wytrwanie w tym postanowieniu przez dłuższy czas. Najnowsze badania pokazują, że jedna na pięć osób, które zaczynają się odchudzać, przestaje stosować dietę i ćwiczyć już w czasie pierwszego tygodnia.1 Warto zastanowić się, dlaczego chcesz schudnąć i czy jesteś gotowa/y wprowadzić poważne zmiany w swoim życiu. Zamiast myśleć w kategoriach „diety" i „ćwiczeń" zastanów się lepiej nad „rozsądnym odżywianiem" i „większą aktywnością".
2. Porozmawiaj z lekarzem
Często pomijanym, ale bardzo ważnym krokiem, który warto wykonać na początku odchudzania jest rozmowa z lekarzem. Badania pokazują, że 45% osób z nadwagą nigdy nie rozmawiało na ten temat z lekarzem, ponieważ po prostu nie przyszło im to do głowy. Tymczasem jest on w stanie zaoferować współpracę i profesjonalne wsparcie w czasie odchudzania. Kontakt ze specjalistą pozwoli ci poznać stosowane obecnie metody leczenia nadwagi, a przede wszystkim osiągnąć zamierzone zmniejszenie masy ciała.
3. Myśl pozytywnie
Wszyscy wiemy, jak trudne może być odchudzanie. Pozytywne myślenie to jeden z najbardziej skutecznych sposobów osiągania wyznaczonych celów. Tylko ty możesz podjąć decyzję o zmianie swoich przyzwyczajeń i zachowań. Pozytywne słowa i pozytywne działania przynoszą pozytywne skutki. Odchudzanie to proces, który zaczyna się od twojej decyzji.
4. Zmień dotychczasowe oczekiwania związane z odchudzaniem
Zamiast stale sprawdzać, czy i ile schudłaś/eś przy pomocy istniejących wskaźników, stwórz własną definicję sukcesu. Dzięki temu zawsze będziesz odnosił/a sukcesy, a przez to będzie ci łatwiej wytrwać w postanowieniu dotyczącym odchudzania i zmobilizować się do dalszych starań. Pomyśl, że zjedzenie jednego kawałka pizzy zamiast dwóch już jest sukcesem, podobnie jak obniżenie poziomu cholesterolu. Jeżeli czujesz, że ubranie stało się luźniejsze, odniosłaś/eś kolejne zwycięstwo.
5. Wyznacz sobie cele, które jesteś w stanie osiągnąć
Badanie kliniczne dowiodły, że zmniejszenie masy ciała o 5 do 10% zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością. Postaw przed sobą cele możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie, wówczas będziesz miała/miał większe szanse, aby je zrealizować. Stały sukces zmotywuje cię do dalszego działania, a to z kolei pomoże ci wytrwać w swoim postanowieniu. Poproś lekarza, aby kontrolował twój wskaźnik BMI (Body Mass Index). Pamiętaj, że zmniejszenie masy ciała można mierzyć nie tylko w kilogramach, ale także sprawdzając obwód w talii lub obliczając BMI.
6. Zapewnij sobie wsparcie otoczenia
Wyniki najnowszego badania pokazują, że osoby, które się odchudzają, za najtrudniejsze do pokonania przeszkody uznały „brak silnej woli" i „uczucie głodu". Jeżeli zdecydowałaś/eś, że chcesz schudnąć, postaraj się uzyskać wsparcie psychiczne ze strony otoczenia. Zwiększy ono twoją motywację, wzmocni siłę woli i zaangażowanie, a przez to ułatwi osiągnięcie wyznaczonych celów. Może to być wsparcie najbliższych - rodziny, przyjaciół, ale także lekarza, dietetyka, trenera.
7. Planuj z wyprzedzeniem
Planowanie z wyprzedzeniem ułatwi ci realizację celów związanych z utratą zbędnych kilogramów. Ustal konkretny plan działania: zastanów się wcześniej, jakie posiłki będziesz jadła/jadł, wyznacz, jakie zmniejszenie masy ciała chcesz osiągnąć, w jakim czasie, a przede wszystkim, zaplanuj datę wizyty u lekarza.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.