7 rad jak wytrwać w decyzji dotyczącej odchudzania

7 rad jak wytrwać w decyzji dotyczącej odchudzania
Spis treści
  1. 1. Podejmij decyzję o odchudzaniu
  2. 2. Porozmawiaj z lekarzem
  3. 3. Myśl pozytywnie
  4. 4. Zmień dotychczasowe oczekiwania związane z odchudzaniem
  5. 5. Wyznacz sobie cele, które jesteś w stanie osiągnąć
  6. 6. Zapewnij sobie wsparcie otoczenia
  7. 7. Planuj z wyprzedzeniem

Poniżej znajduje się 7 porad, jak wytrwać w postanowieniu dotyczącym odchudzania - po jednej na każdy dzień tygodnia. Warto je zapisać i mieć zawsze przy sobie: nosić w portfelu, przykleić na lodówce, a przede wszystkim stosować się do nich na co dzień.

1. Podejmij decyzję o odchudzaniu

Największą trudność stanowi zmobilizowanie się do odchudzania i wytrwanie w tym postanowieniu przez dłuższy czas. Najnowsze badania pokazują, że jedna na pięć osób, które zaczynają się odchudzać, przestaje stosować dietę i ćwiczyć już w czasie pierwszego tygodnia.1 Warto zastanowić się, dlaczego chcesz schudnąć i czy jesteś gotowa/y wprowadzić poważne zmiany w swoim życiu. Zamiast myśleć w kategoriach „diety" i „ćwiczeń" zastanów się lepiej nad „rozsądnym odżywianiem" i „większą aktywnością".

2. Porozmawiaj z lekarzem

Często pomijanym, ale bardzo ważnym krokiem, który warto wykonać na początku odchudzania jest rozmowa z lekarzem. Badania pokazują, że 45% osób z nadwagą nigdy nie rozmawiało na ten temat z lekarzem, ponieważ po prostu nie przyszło im to do głowy. Tymczasem jest on w stanie zaoferować współpracę i profesjonalne wsparcie w czasie odchudzania. Kontakt ze specjalistą pozwoli ci poznać stosowane obecnie metody leczenia nadwagi, a przede wszystkim osiągnąć zamierzone zmniejszenie masy ciała.

3. Myśl pozytywnie

Wszyscy wiemy, jak trudne może być odchudzanie. Pozytywne myślenie to jeden z najbardziej skutecznych sposobów osiągania wyznaczonych celów. Tylko ty możesz podjąć decyzję o zmianie swoich przyzwyczajeń i zachowań. Pozytywne słowa i pozytywne działania przynoszą pozytywne skutki. Odchudzanie to proces, który zaczyna się od twojej decyzji.

4. Zmień dotychczasowe oczekiwania związane z odchudzaniem

Zamiast stale sprawdzać, czy i ile schudłaś/eś przy pomocy istniejących wskaźników, stwórz własną definicję sukcesu. Dzięki temu zawsze będziesz odnosił/a sukcesy, a przez to będzie ci łatwiej wytrwać w postanowieniu dotyczącym odchudzania i zmobilizować się do dalszych starań. Pomyśl, że zjedzenie jednego kawałka pizzy zamiast dwóch już jest sukcesem, podobnie jak obniżenie poziomu cholesterolu. Jeżeli czujesz, że ubranie stało się luźniejsze, odniosłaś/eś kolejne zwycięstwo.

5. Wyznacz sobie cele, które jesteś w stanie osiągnąć

Badanie kliniczne dowiodły, że zmniejszenie masy ciała o 5 do 10% zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością. Postaw przed sobą cele możliwe do osiągnięcia w krótkim czasie, wówczas będziesz miała/miał większe szanse, aby je zrealizować. Stały sukces zmotywuje cię do dalszego działania, a to z kolei pomoże ci wytrwać w swoim postanowieniu. Poproś lekarza, aby kontrolował twój wskaźnik BMI (Body Mass Index). Pamiętaj, że zmniejszenie masy ciała można mierzyć nie tylko w kilogramach, ale także sprawdzając obwód w talii lub obliczając BMI.

6. Zapewnij sobie wsparcie otoczenia

Wyniki najnowszego badania pokazują, że osoby, które się odchudzają, za najtrudniejsze do pokonania przeszkody uznały „brak silnej woli" i „uczucie głodu". Jeżeli zdecydowałaś/eś, że chcesz schudnąć, postaraj się uzyskać wsparcie psychiczne ze strony otoczenia. Zwiększy ono twoją motywację, wzmocni siłę woli i zaangażowanie, a przez to ułatwi osiągnięcie wyznaczonych celów. Może to być wsparcie najbliższych - rodziny, przyjaciół, ale także lekarza, dietetyka, trenera.

7. Planuj z wyprzedzeniem

Planowanie z wyprzedzeniem ułatwi ci realizację celów związanych z utratą zbędnych kilogramów. Ustal konkretny plan działania: zastanów się wcześniej, jakie posiłki będziesz jadła/jadł, wyznacz, jakie zmniejszenie masy ciała chcesz osiągnąć, w jakim czasie, a przede wszystkim, zaplanuj datę wizyty u lekarza.

Ocena artykułu

3.68
z 76 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(38)
3
 
(11)
2
 
(8)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.68 z 76 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty