7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia
"Nie odrzucaj, spróbuj pomóc" - to hasło wybrała Światowa Organizacja Zdrowia jako motto dla tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, który po raz pierwszy będzie poświęcony zdrowiu psychicznemu.

Podjęcie tematyki zdrowia psychicznego ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz decydentów na rozmiary i przyczyny zaburzeń psychicznych oraz możliwości ich diagnostyki i leczenia. WHO pragnie też wskazać na problemy związane z dyskryminacją i nietolerancją, z jakimi spotykają się osoby cierpiące na schorzenia psychiczne.

Zdaniem specjalistów, w Polsce ludzie chorzy psychicznie często spotykają się z dyskryminacją. Ogólnoświatowy program "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" realizowany w Polsce od 2000 r., a prowadzony przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, ma na celu zmianę wizerunku osób chorych na schizofrenię, likwidację ich dyskryminacji i izolacji w społeczeństwie. W jego ramach prowadzone są różnorodne działania edukacyjne, kształtujące pozytywne postawy społeczne: tolerancję, zrozumienie i życzliwość wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Przedsięwzięcie to polega także na tworzeniu programów rehabilitacyjnych oraz miejsc pracy dla chorych.

Szacuje się, że ok. pół miliarda ludzi na całym świecie cierpi na zaburzenia psychiczne i neurologiczne oraz na zaburzenia związane z alkoholem i narkotykami. Ogromna większość tych osób nie otrzymuje właściwej opieki i jest dyskryminowana, nie uczestniczy też aktywnie w życiu społecznym i gospodarczym.

Ocena artykułu

4.55
z 65 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(42)
4
 
(20)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.55 z 65 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty