7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia
Podjęcie tematyki zdrowia psychicznego ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz decydentów na rozmiary i przyczyny zaburzeń psychicznych oraz możliwości ich diagnostyki i leczenia. WHO pragnie też wskazać na problemy związane z dyskryminacją i nietolerancją, z jakimi spotykają się osoby cierpiące na schorzenia psychiczne.
Zdaniem specjalistów, w Polsce ludzie chorzy psychicznie często spotykają się z dyskryminacją. Ogólnoświatowy program "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" realizowany w Polsce od 2000 r., a prowadzony przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne przy współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia, ma na celu zmianę wizerunku osób chorych na schizofrenię, likwidację ich dyskryminacji i izolacji w społeczeństwie. W jego ramach prowadzone są różnorodne działania edukacyjne, kształtujące pozytywne postawy społeczne: tolerancję, zrozumienie i życzliwość wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Przedsięwzięcie to polega także na tworzeniu programów rehabilitacyjnych oraz miejsc pracy dla chorych.
Szacuje się, że ok. pół miliarda ludzi na całym świecie cierpi na zaburzenia psychiczne i neurologiczne oraz na zaburzenia związane z alkoholem i narkotykami. Ogromna większość tych osób nie otrzymuje właściwej opieki i jest dyskryminowana, nie uczestniczy też aktywnie w życiu społecznym i gospodarczym.