40 tydzień ciąży
Rozwój twojego dziecka
Po wielu tygodniach oczekiwania i przygotowań twoje dziecko nareszcie jest z tobą! Albo i nie - tylko 5 % kobiet rodzi o czasie, a wiele pierworódek musi czekać aż do dwóch tygodni po przewidywanej dacie porodu na przyjście dziecka na świat.
Dziecko urodzone w 40-tym tygodniu ciąży waży przeciętnie (3500 gramów i mierzy 48-51 centymetrów. Nie oczekuj że twoje dziecko będzie od razu wyglądać jak niemowlak z reklam - noworodki mają zwykle przejściowo zniekształcone główki w wyniku przeciskania się przez kanał rodny i mogą być pokryte mazią płodową i krwią. Skóra dziecka może mieć przebarwienia, suche plamki, wysypkę - takie zmiany są najzupełniej normalne.
Z powodu obecności w organizmie dziecka twoich hormonów, narządy płciowe (moszna u chłopców i wargi sromowe u dziewczynek) mogą wydawać się powiększone. Z maleńkich brodawek sutkowych może nawet sączyć się mleko, zarówno u dziewczynek jak i u chłopców. Jest to zupełnie normalny objaw i powinien zniknąć w ciągu kilku dni.
Zaraz po porodzie lekarz odessie śluz z jamy ustnej i przewodów nosowych dziecka i usłyszysz długo oczekiwany pierwszy krzyk. Twoje dziecko może być wówczas położone na twoim brzuchu, pępowina zostanie odcięta - zwykle przez tatę, jeśli zdecyduje się spełnić tą honorową funkcję! Lekarze przeprowadzą kilka szybkich testów oceniających oznaki życiowe oraz reakcje twojego dziecka (np. wg skali Apgar), będzie też ono zważone i zmierzone. Jeśli twoja ciąża była wysokiego ryzyka lub gdy było wykonane cięcie cesarskie, zaraz po porodzie zajmie się dzieckiem doświadczony neonatolog (lekarz opiekujący się noworodkami). Dziecko otrzyma wszelką konieczną pomoc w procesie przystosowywania się do życia poza macicą i w końcu spocznie w twoich stęsknionych ramionach.
Twoja ciąża
W tym tygodniu doświadczysz momentu, na który czekałaś - poznasz swoje dziecko. Jednak zanim się to stanie musisz pokonać trudności porodu. Prawdopodobnie dowiedziałaś się o trzech okresach porodu podczas spotkań w szkole rodzenia. W pierwszym okresie szyjka macicy staje się cieńsza, krótsza i rozwiera się dzięki regularnym skurczom macicy. W drugim okresie porodu dziecko przechodzi przez kanał rodny i pochwę na zewnątrz. W trzecim i ostatnim okresie ma miejsce wydalenie łożyska.
Jeśli poród nie zacznie się w ciągu tygodnia od wyznaczonej daty twój lekarz może zlecić ci tzw. NTS - test bezstresowy podczas którego monitoruje się rytm pracy serca płodu i jego ruchy w celu stwierdzenia czy dziecko jest prawidłowo dotlenione i czy układ nerwowy prawidłowo reaguje. Porozmawiaj ze swoim lekarzem jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego testu.
Niekiedy w przebiegu porodu kobieta wymaga pewnej pomocy - jeśli poród nie postępuje lub jeśli wymaga tego zdrowie twoje lub dziecka, twój lekarz może indukować poród przez sztuczne rozerwanie pęcherza owodniowego lub podanie hormonu oksytocyny lub innych leków. Jeśli twoja ciąża jest wysokiego ryzyka lub istnieją inne potencjalne zagrożenia, może być niezbędne wykonanie cesarskiego cięcia.
Niektóre kobiety wiedzą już wcześniej, że będą miały wykonane cięcie cesarskie i mogą zaplanować datę porodu. Jeśli jesteś jedną z nich zapewne przygotowałaś się już emocjonalnie i mentalnie na poród - co może pomóc w zmniejszeniu uczucia rozczarowania, którego doświadcza wiele matek, które nie mogły urodzić w sposób fizjologiczny (drogami i siłami natury). Jednak nawet jeśli musisz mieć wykonane cięcie cesarskie, które nie było planowane, bądź spokojna, że na pewno nawiążesz więź ze swoim dzieckiem. Być może nie będzie to doświadczenie porodu jakie oczekiwałaś, jednak najważniejsze że dziecko przyjdzie na świat i skończy się czas oczekiwania!
Wszystkiego najlepszego!