32 tydzień ciąży

32 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Dziełu stworzenia twojego dziecka brakuje już tylko ostatnich szczegółów. Wyrosły już paznokcie u palców rąk i stóp, widoczne są też rzęsy, brwi i włoski na głowie. Lanugo - włoski które pokrywały ciało płodu od pierwszego trymestru, znikają, choć niewielkie ich ilości mogą pozostać na pleckach i ramionach w momencie urodzenia.

Ważąc około 1800 gramów i mierząc 29 cm od szczytu głowy do końca kości krzyżowej, twoje dziecko miałoby bardzo duże szanse na przeżycie poza macicą jeśli poród nastąpiłby już teraz.

Twoja ciąża

Czy odczuwasz takie objawy jak szybki przyrost wagi, bóle głowy lub zmiany widzenia? Mogą one świadczyć o stanie przedrzucawkowym, groźnej sytuacji powodowanej wysokim ciśnieniem krwi , co może wpłynąć zarówno na zdrowie matki jak i dziecka w drugim i trzecim trymestrze. Stan przedrzucawkowy może przejść w rzucawkę, która może doprowadzić do napadu drgawek, śpiączki lub nawet śmierci matki lub dziecka. Podczas wizyt u lekarza, zmierzy on twoje ciśnienie tętnicze, zbada mocz, sprawdzi czy nie masz obrzęków, jednak jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy stanu przedrzucawkowego, skontaktuj się natychmiast ze swoim lekarzem.

Ocena artykułu

4.4
z 94 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(65)
4
 
(14)
3
 
(5)
2
 
(8)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.4 z 94 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty