31 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Twoje dziecko otrzymuje przez łożysko wszystkie związki odżywcze, które potrzebuje. Dzięki przepływowi krwi przez łożysko może też produkować mocz. Twoje dziecko wydala do płynu owodniowego około pół litra moczu dziennie. Także połyka ów płyn, który dzięki temu zostaje całkowicie wymieniony kilka razy dziennie. Nadmiar płynu owodniowego (zwany wielowodziem) może oznaczać, że dziecko nie połyka prawidłowo lub że ma niedrożność przewodu pokarmowego. Zbyt mała ilość płynu w worku owodniowym (małowodzie) może oznaczać że dziecko nie oddaje prawidłowo moczu i może wskazywać na nieprawidłowości nerek i w układzie moczowym. Twój lekarz zmierzy ilość płynu owodniowego podczas rutynowego badania USG.

Twoja ciąża

Czy zdecydowałaś już czy będziesz karmić piersią czy z butelki? Polskie Towarzystwo Pediatryczne rekomenduje karmienie naturalne jako najlepsze dla niemowlęcia. Zanim podejmiesz decyzję o ewentualnym karmieniu sztucznym - z butelki, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą od laktacji, którzy udzielą ci wszelkich potrzebnych informacji.

Gruczoły w twoich piersiach mogą w tym okresie zacząć produkcję siary. Siara jest gęstym, żółtawym mlekiem które zaopatrzy twoje dziecko w kalorie i związki odżywcze przez pierwszych kilka dni zanim w piersiach pojawi się mleko którym później będziesz karmić swoje dziecko. Jeśli zauważysz, że z twoich piersi wycieka siara, możesz zakupić jednorazowe lub wielorazowe wkładki do stanika, które ochronią ubranie przed zamoczeniem.

Ocena artykułu

4.44
z 73 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(51)
4
 
(11)
3
 
(4)
2
 
(6)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 73 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty