3 tydzień ciąży

Rozwój twojego dziecka
Nawet jeśli możesz jeszcze nie wiedzieć, że jesteś w ciąży, twoje dziecko rozwija się i rośnie. Podczas ostatniego tygodnia zapłodniona komórka jajowa podzieliła się na setki komórek i nazywa się teraz blastocystą. Blastocysta jest wydrążona i wypełniona płynem - jeśli mogłabyś zajrzeć do swojej macicy, mogłabyś ją z trudem zobaczyć.
Około trzeciego tygodnia (zwykle między 4 a 7 dniem) blastocysta zagnieżdża się w endometrium, wyściółce macicy. Zagnieżdżenie w macicy jest zasadniczym i niezbędnym procesem - endometrium zaopatruje rozwijający się embrion w związki odżywcze i usuwa substancje szkodliwe. Z czasem to miejsce implantacji przemieni się w łożysko. Podczas ciąży łożysko odżywia i ochrania twoje wzrastające dziecko.
Twoja ciąża
Teraz, gdy minął już tydzień od zapłodnienia, twoje ciało może zacząć dawać ci znaki, że jesteś w ciąży. Blastocysta produkuje hormony, które zapobiegają złuszczaniu endometrium z macicy - zauważysz, że nie pojawia się miesiączka.
Najważniejsze dla odżywienia twojego dziecka jest odpowiednie spożywanie witamin, szczególnie kwasu foliowego oraz białka,wapnia i żelaza. Szczególnie ważna jest suplementacja kwasu foliowego, który w idealnej sytuacji powinnaś przyjmować już przed zapłodnieniem, ponieważ pomaga on zapobiec defektom struny nerwowej (mózgu, rdzenia kręgowego i pokrewnych struktur), które powstają we wczesnym okresie ciąży.
W trakcie ciąży powinnaś podwoić spożycie białek, które budują nowe tkanki - powinnaś zjadać przynajmniej 60 gramów białka na dzień. Dodatkowym czynnikiem, niezbędnym do rozwoju kości i zębów jest wapń, którego powinnaś spożywać przynajmniej 1200 miligramów na dzień, więc upewnij się że zjadasz odpowiednią ilość nabiału, zielonych warzyw liściastych i strączkowych. Żelazo jest niezbędne w czasie ciąży, ponieważ zapewnia prawidłowe zwiększanie ilości krwi u płodu. Dobrymi źródłami żelaza są:
- mięso,
- rośliny strączkowe,
- jaja,
- zielone warzywa liściaste
Powinnaś spożywać przynajmniej 30 miligramów żelaza dziennie.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.