Zbadaj siłę swoich płuc

Zbadaj siłę swoich płuc

W roku 2005 POChP wykryto u co czwartego badanego w ramach programu "Profilaktyka POChP" finansowanego przez NFZ. Prof. Jan Zieliński zachęca do skorzystania z programów obejmujących bezpłatne badania spirometryczne, pozwalające wykryć tę groźną chorobę.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest najczęstszą w Polsce chorobą spowodowaną paleniem papierosów. Choroba trwa kilkadziesiąt lat i kończy się przedwczesną śmiercią z powodu niewydolności oddychania. Chorobę można rozpoznać wcześnie i zapobiec jej fatalnym następstwom sprawdzając sprawność swoich płuc za pomocą badania spirometrycznego.

Badanie spirometryczne to pomiar rezerw oddechowych płuc, dzięki któremu możliwe jest wykrycie POChP już w bardzo wczesnym stadium rozwoju choroby. Badanie trwa około 5 minut, jest całkowicie bezbolesne i polega na wykonywaniu głębokich oddechów do małego aparatu - spirometru. Badania spirometryczne powinni wykonać wszyscy palacze papierosów, osoby narażone na szkodliwe pyły lub dymy oraz osoby cierpiące na przewlekły kaszel, trudności w oddychaniu i duszność podczas wysiłku. 

Badania spirometryczne można wykonać bezpłatnie w ramach prozdrowotnego programu "Profilaktyka POChP" finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program adresowany jest do palaczy papierosów w wieku 40-65 lat. Są oni zapraszani lub mogą sami zgłosić się do jednej z około 800 przychodni rejonowych lub lekarzy rodzinnych w całej Polsce, którzy podpisali z NFZ odpowiedni kontrakt. W ramach programu wykonywane jest bezpłatne badanie spirometryczne oraz udzielana porada  antynikotynowa. O adresy przychodni należy pytać w najbliższej przychodni lub w wojewódzkim oddziale NFZ.

W roku 2004 w ramach programu zbadano 154 000 osób i u 18% badanych wykryto POChP. W 2005 roku do programu zgłosiło się 121 000 osób. POChP wykryto u 25%, czyli u co czwartego badanego.

"Badanie spirometryczne może uchronić przed inwalidztwem oddechowym
w przyszłości. Na badanie powinni się zgłosić przede wszystkim palacze papierosów" - mówi prof. Jan Zieliński - Koordynator Ogólnopolksiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego "Głęboki Oddech".Z bezpłatnych badań można także skorzystać w ramach Programu "Głęboki Oddech". We wrześniu i październiku odbędą się 72 akcje spirometryczne w całej Polsce. Organizatorzy zaplanowali je głównie w małych miejscowościach, gdzie dostęp do aparatury spirometrycznej i specjalistów chorób płuc jest zwykle ograniczony. Informacja o organizowanych akcjach w regionie znajduje się na stronie internetowej www.glebokioddech.pl. Można tam także znaleźć podstawowe informacje o POChP i Programie. Na stronie dostępny jest także test spirometryczny, pozwalający określić, czy jest się zagrożonym POChP.

Ocena artykułu

4.7
z 20 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(6)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.7 z 20 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty