Wczesne rozpoznawanie zaburzeń psychicznych

Wczesne rozpoznawanie zaburzeń psychicznych

W przypadku zaburzeń psychicznych, wczesne rozpoznanie ma decydujące znaczenie. Umożliwia ono podjęcie leczenia, zanim choroba doprowadzi do nieodwracalnych zmian w życiu pacjenta. Osobą, która jest w stanie w odpowiednim czasie postawić właściwą diagnozę, jest lekarz psychiatra, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Wczesne wykrycie zaburzeń psychicznych zwiększa szanse pacjenta na wyzdrowienie. Dzieje się tak, ponieważ leczenie osoby, u której choroba dopiero zaczyna się rozwijać, jest prostsze i daje najlepsze efekty. Jeżeli zaburzenia psychiczne nie są poddane odpowiedniej terapii, ich objawy stają się coraz bardziej uciążliwe. Może to prowadzić do dramatycznych wydarzeń w życiu człowieka, jak choćby utraty pracy czy zerwania więzi z bliskimi. Zdarza się, że osoba z zaburzeniami psychicznymi, zostaje obciążona etykietką chorego i spotyka się z odrzuceniem ze strony społeczeństwa.

W przypadku zauważenia pierwszych objawów zaburzeń psychicznych, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem psychiatrą. Pamiętajmy, że aby umówić się na wizytę, skierowanie nie jest wymagane. Jeżeli pacjent nie zostanie poddany odpowiedniemu leczeniu, zaburzenia mogą się utrwalić i pogłębić. Istnieje niebezpieczeństwo, że rozwiną się objawy, które trudno opanować i które utrudniają codzienne funkcjonowanie w otoczeniu innych ludzi. Zaburzenia mogą przejść w stan przewlekły, a wtedy o wiele trudniej poddają się leczeniu.

Brak równowagi psychicznej może czasem prowadzić do tragicznych skutków. Według danych Światowej organizacji Zdrowia, co 40 sekund na świecie ktoś odbiera sobie życie. Oznacza to, że rocznie 800 tysięcy ludzi odbiera sobie życie - mówi doc. Joanna Meder, koordynator programu "Odnaleźć siebie."

Z badania przeprowadzonego przez CBOS1 wynika, że aż 76 % Polaków uważa, że choroby psychiczne należą do schorzeń, które ukrywa się przed innymi jako wstydliwe - z powodu wstydu i obaw przed tym, co "pomyślą o nas inni ludzie". Wyniki badania wskazują, że istnieje ogromna potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych na tym polu. Taki charakter ma program "Odnaleźć siebie", którego nadrzędnym celem jest przełamanie barier społecznych związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych.

Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie daje chorym szansę na aktywne życie w społeczeństwie i możliwość szybkiego wyleczenia. Ogólnopolskim partnerem programu "Odnaleźć Siebie" jest firma farmaceutyczna Adamed.

W ramach programu działają "Centra Pomocy" w największych miastach Polski. "Centrum Pomocy" to miejsce przeznaczone przede wszystkim dla osób, które z powodu problemów ze swoim samopoczuciem psychicznym znajdują się "na rozdrożu" i mają opory związane z kontaktem z lekarzem psychiatrą. W "Centrum Pomocy" porady specjalistów - lekarzy psychiatrów i psychologów - dostępne są dla każdego. Wizyta w "Centrum Pomocy" polega na rozmowie, jest całkowicie anonimowa i zachowana w tajemnicy. Odwiedzający są "oswajani" z psychiatrą - lekarz nie siedzi w fartuchu, nie wydaje recept, nie ma kart pacjentów, a wizyta polega na swobodnej rozmowie ze specjalistą. Wszystkie porady są bezpłatne i nieograniczone czasowo. W wypadku celowości regularnej terapii uzyskuje się informację o możliwości takiego leczenia, wraz ze wskazaniem najodpowiedniejszych form terapii. Każdy odwiedzający otrzymuje również poradnik edukacyjny pt.: "Rozmowa, która nie boli", w którym znajdują się odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące współczesnej psychiatrii, objawów i przyczyn chorób psychicznych, a także metod leczenia. Szczegółowe informacje na temat miejsc i godzin dyżurów w "Centrach Pomocy" dostępne są na stronie internetowej programu www.odnalezcsiebie.pl

Ocena artykułu

4.14
z 22 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 22 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty