Walka z niedożywieniem

Zmiany w wydolności różnych narządów, zmiany w produkcji różnych enzymów i hormonów oraz zmiany w stosunku zawartości w organizmie wody i tłuszczu, które zachodzą w okresie starości mogą prowadzić do nieodpowiedniego, lub nawet nadmiernego metabolizmu określonych witamin, czy składników mineralnych. Możesz nawet otrzymywać odpowiednią liczbę kalorii, ale może w niej brakować któryś witamin lub minerałów. Jeśli np.: nie wychodzisz już wcale na słońce, możesz otrzymywać zbyt mało witaminy D, która jest przekształcana w skórze pod wpływem słońca.
Ryzyko wystąpienia niedoborów witamin, czy minerałów różni się w zależności od osoby. Możesz się stać bardziej narażony na ich wystąpienie, kiedy przyjmujesz leki, które w różnym stopniu zmniejszają dostępność witamin, lub powodują utratę apetytu. Kiedy lekarz przepisuje Tobie jakieś lekarstwo, zapytaj się w jaki sposób i czy w ogóle wpłynie ono na dietę, czy apatyt, a także o możliwe interakcje z innymi lekami. Przy okazji zapytaj się o wszystkie leki, które kupujesz bez recepty.
Stosunkowo częstą przyczyną niedożywienia u osób starszych jest zmiana w warunkach życiowych, co może prowadzić do depresji. Utrata ukochanej osoby, albo inna głęboka zmiana - jak na przykład choroba, czy uraz - mogą prowadzić do depresji oraz poczucia, że jedzenie nie smakuje tak, jak dawniej. Nagle zaczynasz żyć całkowicie samotnie, co może wzbudzić w Tobie przekonanie, że nie warto gotować dla jednej osoby.
Jeśli nigdy nie rozmawiałaś/-eś z nikim o depresji, a straciłaś/-eś apetyt, poczucie, że jedzenie może sprawić ci jakąś przyjemność, albo masz wrażenie, że życie nie ma nic więcej Ci do zaoferowania, porozmawiaj z lekarzem, bo mogą być to pierwsze objawy depresji. Nie robienie niczego - założenie, że wszystko powinno się przezwyciężyć samemu - może spowodować tylko pogłębienie się depresji. Dostępne są już znakomite sposoby leczenia. Niedożywienie może być objawem wielu różnych chorób, które jeśli są leczone, mogą zostać zażegnane, a przynajmniej zatrzymane. Zawsze powinno się iść do lekarza, jeśli nagle spada twoja waga ciała.
Jeśli czasowo, lub na stałe jesteś niepełnosprawna/-y i nie jesteś w stanie dla siebie gotować, skontaktuj się z agencjami pomagającymi ludziom starszym, które prowadzą stołówki i mogą ci pomóc w zorganizowaniu jedzenia. Wielu ludzi - włączając tych, którzy nie są ani niepełnosprawni, ani owdowiali - przekonują się, że ośrodki pomocy dla emerytów, w których mogą oni jeść albo na stołówce, albo gotować sobie sami, są znakomitym źródłem pomocy socjalnej, kulturalnej czy duchowej. Wiele społeczności pozwala żyć swoim seniorom przy zapewnieniu im niezbędnego minimum pomocy.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Korzystne działanie na skórę promieniowania UV
W przypadku promieniowania UVA nie doszukano się korzystnych efektów jego działania, natomiast promienie UVB posiadają kilka zalet.
Leczenie raka piersi
Nowoczesne metody leczenia raka piersi oraz rokowanie.
Solarium
Idea solarium polegała na tym, by zredukować promieniowanie UVB, powodujące poparzenia słoneczne...
Jaki lekarz powinien leczyć osteoporozę
W chwili obecnej panuje w Polsce dość duże zamieszanie dotyczące tego, jaki lekarz, o jakiej specjalizacji powinien leczyć osteoporozę.
Witamina D
Witamina D ma wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości u dzieci i dorosłych, na ich odpowiednią gęstość oraz na stan uzębienia.
Andropauza
Nazywana również męskim przekwitaniem rozpoczyna się u panów po 55 roku życia.