Suplementy diety narażają na nawrót choroby nowotworowej

Suplementy diety narażają na nawrót choroby nowotworowej

Osoby starsze, którym udało się pokonać raka, bardzo często by zabezpieczyć się przed nawrotem choroby zażywają duże ilości suplementów diety i preparatów multiwitaminowych.

Wbrew oczekiwaniom, zdaniem naukowców może to zamiast zapobiegać, stać się przyczyną ponownego zachorowania. Onkologiczna terapia dla większości pacjentów jest bardzo obciążająca psychicznie i fizycznie. Polega zazwyczaj na skomplikowanej operacji wycięcia guzów nowotworowych oraz wyniszczającej chemioterapii. Każdy, komu się udało wyleczyć wspomina leczenie jako jeden z najstraszniejszych momentów życia. Nie powinno więc dziwić, że ocalali starają się za wszelką cenę zapobiec ewentualnemu nawrotowi. Niestety, zwłaszcza starsze osoby przyzwyczajone do dużych ilości tabletek zamiast sobie pomagać często szkodzą.

Grupa amerykańskich naukowców przestudiowała 753 przypadki osób powyżej 65 roku życia. Okazało się, że ponad 75% z nich, poza swoimi lekami przyjmuje również różne suplementy diety, wśród których najliczniejsze były preparaty multiwitaminowe - stanowiły (60%), wapń i witaminę D (37%), antyoksydanty (30%) oraz zioła i ich ekstrakty. Zdaniem badaczy, w większości przypadków nie była potrzebna suplementacja. Zazwyczaj zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, którą te osoby stosowały prawie w całości zaspokajała zapotrzebowanie na mikroelementy i witaminy.

Ocena artykułu

4.13
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(22)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 56 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty