Środki czyszczące wywołują u dzieci astmę

Z kilkunastoletnich badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że kobiety, które będąc w ciąży lub wkrótce po urodzeniu używały chemicznych środków czyszczących, znacznie zwiększyły u swoich dzieci ryzyko rozwoju astmy.
Obserwowano stan zdrowia i rozwój ponad 13000 dzieci jeszcze przed ich przyjściem na świat oraz nawyki higieniczne ich mam. Okazało się, że narażenie dziecka, znajdującego się jeszcze w łonie matki, na substancje chemiczne zawarte w środkach czystości, jest związane z 41 procentowym wzrostem zagrożenia zachorowania na astmę. Do tej pory wiele badań wskazywało na związek pomiędzy utrzymywaniem sterylnej wręcz czystości w domowym otoczeniu dziecka, a zwiększeniem szans na rozwój astmy. Dziecko, które we wczesnym okresie rozwoju nie jest narażone na kontakt z odpowiednią ilością bakterii, produktów bakteryjnych (endotoksyn) i pyłków ma częściej problemy z układem oddechowym w dorosłym życiu. Jego układ immunologiczny został bowiem pozbawiony szans na prawidłowy rozwój i wykształcenie właściwych reakcji. Jednak najnowsze doniesienia brytyjskich naukowców sugerują, że głównym winowajcą może nie być sama „higieniczna czystość” lecz chemikalia, które służą do jej uzyskania. Kolejnym dowodem potwierdzającym tę tezę są wstępne wyniki badań prowadzonych z udziałem pracowników na co dzień mających styczność z tego typu środkami chemicznymi. Wśród nich również obserwuje się znaczny wzrost zachorowania na astmę.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.