Sprawność intelektualna tym mniejsza im bliżej śmierci

W czasie jesieni życia zdrowi mężczyźni i kobiety mimo braku objawów demencji, są ofiarami przyspieszonego spadku sprawności intelektualnej. Tak wynika z najnowszej pracy opublikowanej w prestiżowym Neurology.
Obniżenie takich cech jak szybkości percepcji, umiejętność wnioskowania, czy zdolności werbalne są tym większe im mniej lat życia zostało zapisanych w naszym kodzie genetycznym. Naukowcy zidentyfikowali tak zwaną "fazę terminalną życia" jest to okres poprzedzający śmierć. Charakterystyczne jest szybkie pogłębianie się chorób układu krążenia i zmiany degeneracyjne w obrębie centralnego układu nerwowego Badania zostały przeprowadzone przez szwedzkich lekarzy, którzy sporządzili raport z obserwacji 288 pacjentów przyjętych do szpitala w Goteborgu w wieku 69-70 lat. W trakcie 30-letniego okresu zidentyfikowano, niepowiązane z demencją, obniżenie sprawności intelektualnych. W większości przypadków pierwsze objawy wspomnianego procesu były zauważalne już 15 lat przed śmiercią. Taki przedział czasowy wyznaczono na podstawie średniej długości życia w obserwowanej grupie, która wynosiła 84 lata. Zdaniem szwedzkich uczonych rzuca to nowe światło na związek pomiędzy stanem umysłu, a ilością czasu, która pozostała każdemu z nas. Już wcześniej zidentyfikowano zmiany w funkcjonowaniu neuronów kory mózgowej. Jednak były one odnotowywane jedynie 3-4 lata przed zgonem.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.