Ryzyko zawału zwiększa się z każdym papierosem

Wśród młodych kobiet ryzyko zawału jest bezpośrednio powiązane z ilością wypalanych przez nie papierosów. Wiadomo z cała pewnością, że palenie odpowiada za zwiększoną częstość zawałów. Ustalono dotychczas, że staż nałogu tytoniowego jest silnie skorelowany z występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych. Dotąd brakowało jednak danych o relacji pomiędzy ilością wypalanych papierosów a stopniem zagrożenia chorobami serca.
Najnowsze wyniki badań naukowców z University of Maryland School of Medicine w Baltimore dostarczają nowych informacji na ten temat. W badaniach wzięło udział 466 kobiet po przebytym zawale oraz 604 całkowicie zdrowych. Wszystkie były w wieku od 15 do 49 lat i należały do grup aktywnych palaczek, od zawsze niepalących, bądź osób, które rzuciły palenie. Po przeanalizowaniu zebranych informacji ustalono, że sam fakt stałego palenia zwiększa ryzyko zawału dwukrotnie. Dodatkowo u osób, które czynnie palą do 10 papierosów dziennie niebezpieczeństwo w porównaniu z niepalącymi wzrasta 2,2 krotnie. Z kolei wypalanie od 21 do 39 sztuk dziennie podnosi ryzyko o 4,3, natomiast u osób palących więcej niż 39 papierosów, groźba zawału wzrasta o 9,1 raza. Badanie wskazuje także na istotne korzyści płynące z zaprzestania palenia. Ryzyko nagłego incydentu sercowo-naczyniowego zaczyna spadać wówczas już po 30 dniach od rzucenia palenia i prowadzi do zniknięcia nadmiernej groźby po dwóch latach.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.