Ryby utrzymują serca Japończyków w zdrowiu

Tradycyjna japońska kuchnia, bogata w potrawy z ryb, może wyjaśniać niewielki wskaźnik incydentów sercowo – naczyniowych, takich jak zawał serca, udar mózgu, czy niską śmiertelność z powodu choroby wieńcowej u mieszkańców kraju kwitnącej wiśni.
Na podstawie badania przeprowadzonego z udziałem 868 mężczyzn po czterdziestce - mieszkańców Japonii i USA, naukowcy stwierdzili, że Japończycy mają znacznie niższy wskaźnik miażdżycy tętnic, która jest w dużej mierze odpowiedzialna za wystąpienie ataku serca. Co ciekawe, w tak dobrych wynikach nie przeszkodziło Japończykom to, że palili znacznie więcej papierosów niż Amerykanie i mieli jednocześnie szereg innych czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca. Naukowcy przypuszczają, że wytłumaczeniem może być znaleziony w ich krwi dwukrotnie wyższy poziom kwasów tłuszczowych omega-3, obecnych głównie w rybach. Jednak obecność dużej ilości ryb w diecie nie wydaje się być warunkiem wystarczającym. Wcześniejsze badania, prowadzone na innych grupach wysokiego spożycia ryb, jak Norwegowie i Eskimosi, pokazały, że mają oni wysokie wskaźniki miażdżycy, charakterystyczne dla zachodnich cywilizacji. Kluczem do rozwiązania tej zagadki może być dieta jednocześnie bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 i odznaczająca się niską zawartością tłuszczów nasyconych, tak przecież typowa dla Japonii.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.