Recellox - nowość na cellulit

Cellulit, znany powszechnie jako „skórka pomarańczowa”, jest to zaburzenie dotyczące tkanki tłuszczowej polegające na zmianach obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Termin „cellulit” został wprowadzony przez francuskich lekarzy w 1922 roku. Zmiany te występują głównie u kobiet – według danych aż u około 85-98% populacji. Cellulit jest najczęściej zlokalizowany w okolicach ud i pośladków. Tak powszechne występowanie „skórki pomarańczowej” u kobiet wynika z różnic w budowie tkanki tłuszczowej kobiet i mężczyzn. U kobiet liczba adipocytów (komórek tłuszczowych) jest dwukrotnie większa niż u mężczyzn. Są one zgromadzone na brzuchu, na udach i w okolicy lędźwiowej. U mężczyzn cellulit występuje tylko w stanach patologicznych, takich jak: zaburzenia wydzielania androgenów, leczenie (estrogenami) raka prostaty. Wbrew powszechnej opinii cellulit może pojawić się także przy całkowitym braku otyłości.
Aspekt Kliniczny
Cellulit rozwija się w kilku etapach i w okresie wielu miesięcy a nawet lat. Nie występują wyraźne granice między poszczególnymi etapami:
- Etap I: nie ma objawów klinicznych w postaci „skórki pomarańczowej”, występuje jedynie zastój żylny i limfatyczny: rozpoczyna się gromadzenie tłuszczu przez komórki tkanki tłuszczowej – adipocyty.
- Etap II: zaznacza się uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej; przepływ krwi może być w niektórych okolicach znacznie obniżony na skutek ucisku naczyń krwionośnych przez adipocyty. Pojawia się „skórka pomarańczowa”, jednak w tym stadium uszkodzenie ma charakter estetyczny. Podczas stania i leżenia skóra jest gładka, przy ściśnięciu widać małe uwypuklenia i zagłębienia wyczuwalne są grudki i bardzo drobne guzki.
- Etap III: na tym etapie nasilają się zaburzenia krążenia a uszkodzenie tkanki nie jest już tylko estetyczne – pojawiają się trwałe zmiany w postaci pofałdowania i nierówności powierzchni skóry. Widoczne są uwypuklenia zarówno podczas stania, jak i leżenia; guzki większych rozmiarów rozdzielone są tkanką włóknistą.
- Etap IV: pojawiają się twarde guzki, które uciskają zarówno naczynia włosowate, jak i włókna nerwowe, co może wywoływać ból. Na tym etapie cellulit staje się bardzo poważnym zburzeniem tkanki tłuszczowej.
Przyczyny powstawania cellulitu
Nie są dostatecznie poznane. Sformułowano na ten temat kilka hipotez.
- Teoria hormonalna: estrogeny (żeńskie hormony płciowe) zwiększają objętość adipocytów (komórek tłuszczowych) i retencję wody. Wzrost wydzielania estrogenów, niezrównoważony wydzielaniem wystarczających ilości progesteronu (żeński hormon płciowy), może ułatwiać wspomnianą retencję wody i prowadzić do powstania „skórki pomarańczowej”.
- Teoria neurowegetatywna: zaburzenia metabolizmu tłuszczów wynikające ze zwiększonego wydzielania adrenaliny (hormon zmniejszający rozpad adipocytów) w czasie stresu emocjonalnego. Zaobserwowano, że większość kobiety z cellulitem wykazuje stan nadmiernej motywacji i wyraźny niepokój.
- Teoria krążeniowa: cellulit jest często związany z zaburzeniami krążenia, które mogą mieć podłoże genetyczne, a ponadto, są nasilone przez pewne nawyki postawy i typowe dla kobiet, które zakładają nogę na nogę.
- Teoria receptorów adipocytarnych: na komórkach tłuszczowych (adipocytach) zlokalizowane są dwa rodzaje receptorów: α – zmniejszają lipolizę (rozpad adipocytów) i β – nasilają lipolizę. Jeżeli masa tłuszczowa wzrasta, zwiększa się też odpowiedź receptorów α. Stąd, im większe przybieranie masy, tym mniejsze szanse na ustąpienie cellulitu.
Zapobieganie i leczenie
Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie podaży hormonów, kontrolowanie stresu to proste metody, które mogą być nieocenione w zapobieganiu tworzenia się „skórki pomarańczowej”, jak również wpłyną pozytywnie na nasz organizm.
W walce z cellulitem stosuje się metody farmakologiczne, kosmetyczne, fizyczne i chirurgiczne. Terapia farmakologiczna to głównie leki, które mają znormalizować lub usprawnić metabolizm tkanki tłuszczowej lub mikrokrążenie. W ramach zabiegów fizjoterapeutycznych stosuje się m.in. ręczny drenaż limfatyczny, ucisk, elektroterapię, ultradźwięki, mezoterapię. Zabiegi chirurgiczne w leczeniu cellulitu to głównie liposukcja. Zarówno kosmetyki do stosowania zewnętrznego, jak suplementy diety poprawiają sprężystość i elastyczność naszej skóry.
Nowością na rynku jest preparat Recellox, którego unikalna formuła łącząca kompozycję związków flawonowych, bezpiecznych wielonianasyconych kwasów tłuszczowych, związków moczopędnych, ekstraktów roślinnych pozwala na skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej, utratę centymetrów w obwodzie oraz walkę z cellulitem różnego pochodzenia ( związanego z zaburzeniami krążenia, nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, zaburzeniem eliminacji nadmiaru wody, starzeniem się skóry). Wystarczy tylko 1 kapsułka dziennie. Efekty są widoczne już po miesięcznej kuracji, trwałe efekty można uzyskać po 3 miesiącach regularnego stosowania.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.