Picie kawy, a ryzyko raka piersi

Naukowcom udało się wyjaśnić ewentualny związek pomiędzy piciem kawy a zwiększonym ryzykiem raka piersi. Wyniki badań w sposób jednoznaczny zaprzeczają ewentualnym powiązaniom pomiędzy napojami i produktami zawierającymi kofeinę, a częstością występowania nowotworów piersi.
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Harvard Medical School w Bostonie. Zwrócili oni szczególną uwagę na kofeinę ponieważ jest to substancja lecznicza najczęściej występująca w produktach spożywczych i mające coraz większe zastosowanie na świecie. Poza naturalnymi produktami takimi jak czekolada, kawa czy herbata jest bardzo często dodawana do leków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym lub suplementów diety mających polepszyć koncentrację. Wyniki oparto na analizie stanu zdrowia i nawyków żywieniowych prawie 39000 pielęgniarek. Pomiędzy 1992 a 1995 monitorowano ilość spożywanej przez nie kawy i produktów zawierających kofeinę. Po 10 latach dokonano porównania pomiędzy przyzwyczajeniami żywieniowymi, a częstością występowania raka piersi. Okazało się, że nie ma statystycznie istotnej różnicy w ryzyku zachorowań pomiędzy grupą pijącą największe ilości produktów zawierających kofeinę, a kawowymi abstynentkami. Zauważono natomiast, że w grupie kobiet pijących duże ilości kawy znacznie częściej zdarzały się agresywne postacie nowotworu, o bardzo szybkim tempie wzrostu. Takie formy raka wiążą się ze znacznie gorszymi rokowaniami.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.