Odkryto tajemnicę soku żurawinowego

Naukowcom z Politechniki w Worcester udało się wyjaśnić tajemnicę skuteczności soku żurawinowego w leczeniu infekcji dróg moczowych.
Właściwości soku z żurawin znane są od stuleci. Od dawna zbierano owoce i produkowano z nich sok podawany w celu leczenia i zapobiegania chorobom układu moczowego. Ta roślina o znanych właściwościach leczniczych rośnie głównie na torfowiskach, na glebie silnie zakwaszonej. Posiada drobne czerwone owoce, o przyjemnym kwaśnym smaku. Naukowcy zidentyfikowali sposób w jaki sok działa na bakterie. Znajdujące się w nim związki zmieniają właściwości termodynamiczne drobnoustrojów. Tworzą pewnego rodzaju barierę energetyczną uniemożliwiającą rozwój infekcji. Odkryto, że forma bakterii zawierająca fimbrie, która jest odpowiedzialna za choroby układu moczowego, jest wrażliwa na minimalne stężenia związków żurawinowych. Ponadto prawdopodobnie bakterie niegroźne i naturalnie bytujące w naszym organizmie nie są wrażliwe.
Zdaniem badaczy sok żurawinowy sprawia, że zmienia się mikroarchitektura ściany komórkowej bakterii, w wyniku czego nie są one zdolne do kolonizacji przewodów moczowych. Tracą zdolność przywierania do błon biologicznych człowieka. Niestety znacznym czynnikiem ograniczającym skuteczność soku żurawinowego jest jego krótkotrwałość. By ochrona, którą gwarantują mogła nas ustrzec przed groźnymi bakteriami konieczne jest jego stosowanie co najmniej raz dziennie.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.