Nie należy popijać leków sokami

Prawdopodobnie nie tylko sok grejpfrutowy wchodzi w niebezpieczne interakcje z lekami. Zgodnie z badaniami kanadyjskich naukowców ze względów bezpieczeństwa terapii powinno się unikać popijania leków wszelkimi sokami owocowymi.
Do napojów przed którymi trzeba zachować szczególną ostrożność zaliczane są między innymi soki pomarańczowe oraz jabłkowe. Istnieje bowiem coraz więcej danych mówiących o tym, że mogą one wpływać na wchłanianie substancji leczniczych z jelit, skutkując mniejszym niż potrzebne do terapii stężeniem we krwi. Większość soków owocowych to mieszanka setek, a nawet tysięcy różnych substancji chemicznych. Cześć z nich to niegroźne polimery cukrowe takie jak skrobia lub celuloza, istnieją jednak substancje aktywne, oddziałujące na funkcje naszego organizmu. Wśród tych, które wykazują interakcje z lekami można wyróżnić takie, które dezaktywują lek, zmniejszają jego wchłanianie, paraliżują specyficzny transporter śródbłonowy lub zmieniają intensywność metabolizmu. Najwięcej substancji zidentyfikowano z grupy blokujących lub przyśpieszających metabolizm leków, one są właśnie winne niebezpiecznego działania soku grejpfrutowego. Coraz częściej zwraca się jednak uwagę na soki działające w obrębie jelita i wpływające na przyswajanie. Powodują one bowiem nie tylko podniesienie kosztów terapii, ale również możliwość wystąpienia groźnych powikłań spowodowanych zaniżoną podażą leku.
W najnowszych badaniach wykazano, że gdyby pacjenci popijali leki wyłącznie wodą, rezygnując z soków i innych napojów możliwe byłoby zmniejszenie dawki stosowanych specyfików oraz znaczne obniżenie kosztów terapii, a także niebezpiecznych powikłań polekowych, z śmiercią włącznie.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.