Naukowcy odkrywają determinanty homoseksualizmu

Naukowcy odkrywają determinanty homoseksualizmu

Zgodnie z ustaleniami największych badań nad bliźniętami, zachowania homoseksualne są kształtowane przez czynniki genetyczne i środowiskowe.

Zespół naukowców ze Szwecji przeprowadził badania, w których wzięły udział wszystkie dorosłe (20-47 lat) pary bliźniąt jednej płci. Badacze postawili sobie za cel wyjaśnienie zagadki czy istnieje jeden czynnik, który w sposób wyłączny decyduje o orientacji hetero- lub homoseksualnej. Aby znaleźć odpowiedź, porównywano bliźnięta jednojajowe z bliźniętami dwujajowymi jednej płci. Pod uwagę brano czynniki środowiskowe, które różnie oddziaływały na bliźnięta i miały wpływ na rozwój, takie jak historia chorób, środowisko rówieśnicze, osobiste doświadczenia, okoliczności inicjacji seksualnej.

Zauważono, że ani geny ani otoczenie nie maja wyłącznego wpływu. Wśród mężczyzn na orientację seksualną w 35% procentach wpływ miały geny a warunki środowiskowe decydowały w 65%. Pośród kobiet różnica była większa, geny determinowały preferencje seksualne w 18%, natomiast czynniki środowiskowe w aż 72%. Przeprowadzone badania ze względu na behawioralną metodę pomiaru orientacji seksualnej, opartą na ankiecie i teście psychologicznym, nie gwarantują precyzji wyników. Często to w jaki sposób o sobie myślimy jest różne od tego kim jesteśmy. Ważne jest by zrozumieć, że preferencje seksualne są wypadkową wielu zmiennych trudnych do przewidzenia.

Ocena artykułu

4.54
z 59 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(38)
4
 
(18)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 59 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty