Napady gorączkowe u dzieci nie są śmiertelne

Zdaniem duńskich naukowców, którzy przeanalizowali dane 1,6 miliona dzieci, napady gorączkowe nie zwiększają prawdopodobieństwa zgonu. Napady gorączkowe, często prowadzące do typowych konwulsji, są spowodowane podwyższeniem temperatury i zmianami w biochemii centralnego układu nerwowego.
U dzieci poniżej 5 roku życia częstość występowanie wynosi od 2 do 5 procent. Około jedna trzecia małych pacjentów zostaje zaatakowana przez omawianą chorobę częściej niż raz. Gwałtowne objawy oraz utrudniony kontakt z dzieckiem sprawiają, że wielu rodziców boi się o życie swoich pociech. z tego powodu badania zostały przeprowadzone na szeroką skalę. W analizie wzięto pod uwagę historię medyczną ponad 1 676 000 dzieci urodzonych w Dani pomiędzy rokiem 1977, a 2004. Wśród nich 8 172 zmarło, włącznie z 232 przypadkami spośród 55 215 z przebytym napadem gorączkowym. W sumie na 100 000 osób śmiertelność po przebytym napadzie gorączkowym wyniosła 132, w porównaniu z liczbą 67 zgonów bez podobnej historii chorobowej. Zdaniem badaczy ryzyko przedwczesnego zgonu będącego konsekwencją napadu gorączkowego jest minimalne. Podwyższenie wskaźnika śmiertelności naukowcy tłumaczą wcześniejszymi zmianami neurologicznymi i współistniejącymi chorobami, które predestynowały do wystąpienia konwulsji gorączkowych. I właśnie te towarzyszące choroby odpowiadają na wyższe ryzyko śmierci. Jeśli mały pacjent przed wystąpieniem napadu gorączkowego był zdrowy jego życiu nic nie zagraża.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.