Nadmiar estrogenów pogarsza pamięć

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli, że podwyższony poziom estrogenów we krwi pogarsza funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej.
Badania przeprowadzono na grupie szczurów laboratoryjnych. Poddawano je szeregowi testów mających ocenić wpływ zwiększonego stężenia żeńskich hormonów na aktywność psychofizyczną szczurzych samic. W trakcie eksperymentu, zauważono, że szczury z podwyższonym stężeniem estrogenów znacznie gorzej radziły sobie z testami wymagającymi zapamiętania krótkich sekwencji czynności prowadzących do otrzymania nagrody. Gdy zadanie polegało na opuszczaniu dwóch dźwigni naprzemiennie, gryzonie potrzebowały dwukrotnie więcej czasu na nauczenie się sposobu jego wykonania. Jednocześnie w porównaniu ze szczurami z prawidłowym poziomem estrogenów, były znacznie bardziej aktywne pod względem częstości aktywowania dźwigni. Te zaskakujące różnice w zachowaniu i sprawności naukowcy tłumaczą znacznym wpływem estrogenów na korę mózgu. Jest to obszar centralnego układu nerwowego, zawierający dużo receptorów estrogenowych, których pobudzenie reguluje funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej.
Przeprowadzone badanie udowodniło istnienie bezpośredniego związku pomiędzy przyjmowaniem estrogenów a zmianami w funkcjonowaniu mózgu. Uczeni wskazują jak duże znaczenie ma kontrola zażywania substancji, mogących zaburzyć naturalne stężenia hormonów. Wobec uzyskanych wyników, szczególnie niebezpieczne wydaje się przyjmowanie coraz popularniejszych, dostępnych bez recepty preparatów zawierających fitoestrogeny otrzymywane z nasion soi.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.