Na co chorują Europejczycy?

Na co chorują Europejczycy?

Problemy zdrowotne to jedno z głównych zagadnień, które zostało zbadane w tegorocznej edycji sondażu Europe Heath 2008, przeprowadzanym przez Reader’s Digest. Europejczycy najczęściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, problemami ze wzrokiem i nadwagą. Stres, bezsenność i problemy ze słuchem to dolegliwości, na które cierpi średnio co trzeci Europejczyk.

Na nadciśnienie tętnicze skarży się aż 42% badanych. Europejczycy cierpią w dużej mierze także na nadwagę (38%), problemy ze wzrokiem (38%), wysoki poziom cholesterolu (35%) i stres (31%). Co trzeci badany zmaga się z bezsennością lub zaburzeniami snu.

Wyniki różnią się od siebie w zależności od badanego kraju. Na nadciśnienie tętnicze w zdecydowanej większości chorują Rosjanie (65% badanych). Dolegliwość ta w bardzo dużym stopniu dotyczy także Polaków i Czechów. Polacy, Czesi i dodatkowo Finowie oraz Niemcy najczęściej cierpią również na nadwagę - średnio 45-47% badanych w tych krajach. Francuzi najczęściej skarżą się na problemy ze wzrokiem (57%), Belgowie – na wysoki poziom cholesterolu (42%). Wśród Finów – częściej niż u kogokolwiek – występują zaburzenia snu (41%), częściej niż inne narodowości przyznają się oni także do zaburzeń seksualnych (11%). Osteoporoza jest dolegliwością dla 22% badanych Portugalczyków i 6% Brytyjczyków.

Zaburzenia seksualne są dolegliwością występującą u Europejczyków najrzadziej, wskazało na nie zaledwie 8% mieszkańców naszego kontynentu.

A z jakimi problemami zdrowotnymi borykają się Polacy? Najczęściej są to problemy ze wzrokiem (57%, głównie kobiety i osoby starsze) i nadciśnienie tętnicze (56% także głównie kobiet i osób starszych). Dodać należy, że obecnie problemy ze wzrokiem deklarowane były nieco rzadziej niż dwa lata temu. Trzecią najczęściej wymienianą dolegliwością jest nadwaga lub otyłość (wymieniła ją prawie połowa badanej populacji). Znaczna część badanych Polaków dotknięta jest chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak stres (41%) i bezsenność, zaburzenia snu (36%) lub depresja (22%). Obecnie, stres i depresja występują wśród respondentów nieco rzadziej niż w 2006 roku.

Ponad 1/3 badanych Polaków cierpi na zbyt wysoki poziom cholesterolu. Problemy ze słuchem ma prawie 1/3 respondentów, a ponad 20% rodaków ma problem z zaparciami (częściej niż średnia europejska). Co piąty badany miał problemy z pamięcią, a 20% badanych Polaków choruje na cukrzycę. Polacy rzadko deklarowali, że zmagają się z zaburzeniami sprawności seksualnej (9%), z menopauzą (14%) i nietrzymaniem moczu (15%). Stosunkowo rzadko też cierpią z powodu osteoporozy (17%).

W ciągu ostatniego roku Polacy najczęściej chorowali na kaszel, przeziębienie i anginę (63%) bóle pleców i mięśni (niemal 60%) oraz bóle głowy. Niemal co trzeci badany cierpiał z powodu chorób jamy ustnej czy zębów albo z powodu zapalenia stawów, reumatyzmu. Co piąty miał problemy skórne typu wysypka lub egzema. Rzadko wśród ankietowanych występowały choroby dróg oddechowych np. astma czy zapalenie oskrzeli (20%). Najmniej wskazań dotyczyło migreny (12%).

Europe Heath to największy sondaż badający opinie Europejczyków na temat własnego zdrowia, dostępnych źródeł informacji o schorzeniach, stosowanych leków, sposobów leczenia. Tegoroczną, trzecią już edycją badania objęto 20 357 respondentów z 11 europejskich krajów (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Holandia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwajcaria, Wielka Brytania). W Polsce w badaniu uczestniczyło 1008 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone w okresie od czerwca do sierpnia 2008 roku.

Ocena artykułu

4.44
z 41 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(29)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.44 z 41 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty