Ładując zimowe akumulatory nie zapomnij o wątrobie

Ładując zimowe akumulatory nie zapomnij o wątrobie

Jemy za szybko, za dużo i niezdrowo. Cierpi na tym jeden z najważniejszych naszych organów – wątroba. Jest to silny i bardzo odporny narząd, ale niestety zbyt często zmuszany przez nas do nadmiernego wysiłku obfitymi i ciężkostrawnymi potrawami, różnorodnymi zatruciami pokarmowymi, nadmiarem spożywanego alkoholu czy też niepożądanym działaniem wielu leków.  Wątrobą posiada dużą zdolność regeneracji, jednakże nie jest niezniszczalna.

Kilka słów o wątrobie

Wątroba jest bardzo skomplikowanym narządem wewnętrznym. Tworzą ją głównie komórki wątrobowe zwane hepatocytami, pełniąc większość czynności fizjologicznych.
W wątrobie dochodzi do zamiany węglowodanów w glukozę, która odżywia komórki organizmu i jest przez niego łatwiej przyswajana. Powstaje w niej również glikogen – cukier złożony, który w razie potrzeby może zostać zamieniony na glukozę.

Wątroba bierze ponadto współudział w syntezie wielu związków niezbędnych dla organizmu, m.in.: aminokwasów rozgałęzionych, niektórych białek, w tym kilku związków odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi. Ważną funkcją wątroby jest wytwarzanie żółci, która jest niezbędna do wchłaniania tłuszczów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w przewodzie pokarmowym. Wątroba pobudza także trzustkę do wydzielania enzymów trawiennych oraz bierze udział w przemianie białek – proste aminokwasy przekształca w tłuszcze. Ponadto magazynuje żelazo i witaminy, znaczne ilości krwi, która podczas krwawienia, może być uwolniona do krwioobiegu.

W wątrobie dochodzi do metabolizmu leków. To naturalne oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii oraz pozbawienie zasadniczych właściwości hormonów, które w przeciwnym wypadku oddziaływałyby na różne narządy.

Zaniedbanie wątroby

Wątroba to unikalna, naturalna oczyszczalnia szkodliwych produktów przemiany materii. Ze względu na pełnioną w organizmie rolę jest stale narażona na różnego typu uszkodzenia spowodowane przez np.: zatrucia (trujące grzyby, niektóre leki), pasożyty (np. motylicę wątrobową), infekcje wirusowe i bakteryjne. Przeciążenie wątroby niekorzystnie odbija się na jej zdolności do odtruwania, przez co substancje toksyczne przenikają do krwi, a wraz z nią do innych narządów.

Częste stosowanie substancji uszkadzających wątrobę prowadzi w dłuższym okresie  do nieodwracalnych zmian. Najczęstszą przyczyną jej niesprawności jest regularne spożywanie alkoholu. Drugim co do częstości czynnikiem są zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Wirusy te u części chorych powodują trwałe nosicielstwo, którego efektem są zazwyczaj okresowe zapalenia wątroby zwane popularnie "żółtaczką wszczepienną". WZW typu B i C można się zarazić poprzez kontakt z krwią oraz, o czym wie znacznie mniej osób, poprzez kontakty seksualne. Także niektóre leki mogą wywoływać uszkodzenia wątroby, dlatego warto zawsze przeczytać dołączoną ulotkę – mówi lek. medycyny Piotr Białoń.

Pracę wątroby łatwo jest zaburzyć, wybierając niewłaściwe i nieodpowiednio zbilansowane pożywienie. Szkodliwe są zwłaszcza tłuste pokarmy. Wątroba wówczas przestaje być efektywna w oczyszczaniu krwi z toksyn, co skutkuje obniżeniem szybkości trawienia pokarmów i ich zaleganiem w przewodzie pokarmowym. Pojawiają się ból, poczucie niestrawności, nudności, wzdęcia lub zaparcia.

Wysokoprocentowe trunki pite w nadmiernych ilościach i z dużą częstotliwością uszkadzają i blokują pracę hepatocytów (komórki wątroby) przez odkładanie się w nich tłuszczu. Kolejnym stadium zatrucia alkoholowego jest marskość wątroby - to poważna, nieodwracalna choroba wiążąca się z licznymi powikłaniami (żylaki przełyku i krwawienia z żylaków, wodobrzusze).

Pomagajmy wątrobie

Objawami wskazującymi na dolegliwości wątroby są zaburzenia trawienia, wzdęcia czy też brak łaknienia. Zazwyczaj wprowadzenie diety niskotłuszczowej likwiduje negatywne symptomy ze strony wątroby, przynosząc jej ulgę. Choć pewnych zwyczajów żywieniowych trudno się oduczyć, należy pamiętać o zbilansowanej diecie dobranej do potrzeb organizmu, bogatej w witaminy i mikroelementy. Smażone posiłki należy zatem zastąpić gotowanymi na parze, duszonymi czy też pieczonymi w folii aluminiowej. Każdy kęs powinien być przeżuwany wolno, by wspomóc pracę wątroby i żołądka. W miarę możliwości należy ograniczyć picie napojów gazowanych, mocnej kawy i herbaty. Należy również ograniczyć spożywanie soli a zastąpić ją ziołami o działaniu stymulującym układ trawienny, np. imbirem, miętą, majerankiem. Przy chorobach wątroby wskazana jest dieta wysokobiałkowa, pszenne pieczywo z masłem, białym serem, miodem, chudą szynką lub polędwicą.

Dodatkowo dostarczanie witamin i mikroelementów pozwala chronić narząd wątroby przed rozmaitymi schorzeniami i poprawia odporność organizmu. Wątrobie najbardziej służy kompleks witamin z grupy B, a także wyciągi z ziół działaniu hepatoprotekcyjnym. W trakcie licznych badań na osobach stosujących wyciągi z ziół udowodniono, że najlepsze wyniki w poprawie stanu zdrowia i funkcjonowania wątroby dają wyciągi z karczocha. Taką, wyselekcjonowaną i wystandaryzowaną dawkę dobroczynnych substancji zawiera Hepason Complex – roślinny preparat wspomagający pracę wątroby i chroniący jej komórki przed uszkodzeniami. Hepason Complex zawiera witaminy, które w dziennej dawce pokrywają całkowite na nie zapotrzebowanie. W jednej kapsułce mieszczą się witaminy z grupy B: B1, B2, B6, B12 oraz kwas foliowy i niacyna – niezbędne w syntezie aminokwasów, w przemianach tłuszczów i hormonów, wpływające korzystnie na układ trawienny i nerwowy. Wystarczą dwie kapsułki dziennie, by skutecznie wspomagać funkcję wątroby i obniżyć ryzyko jej  dysfunkcji.

Kup Hepason Complex

Ocena artykułu

4.45
z 20 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(3)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 20 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty