Kofeina może uleczyć Alzheimera

Wyniki najnowszych badania amerykańskich naukowców pokazują, że podawanie myszom, u których występują objawy choroby Alzheimera, ilości kofeiny odpowiadającej pięciu kubkom kawy dziennie, cofa takie symptomy, jak osłabienie pamięci oraz wzrost ilości charakterystycznych białek znajdujących się we krwi oraz mózgu zwierząt.
Aplikowanie kofeiny młodym, obciążonym genetycznie myszom chroniło gryzonie przed zapadaniem na chorobę w późniejszym okresie życia. Eksperyment dowodzi, że substancja może być skuteczna w prewencji Alzheimera. Hipoteza powstała na podstawie spostrzeżeń badaczy, którzy zauważyli, że Portugalczycy chorzy na Alzheimera pili mniej kawy w przeciągu 20 lat przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby, niż zdrowe osoby. W badaniu użyto 55 zmienionych genetycznie mysz, w genomie których znajdowały się informacje o chorobie. W celu uwiarygodnienia prac badawczych zapewniono wszystkim zwierzętom tą samą dietę oraz warunki życia. W wieku 19 miesięcy, co jest równoważne z 70 latami życia człowieka, gryzonie podzielono na dwie grupy. Jednej podawano odpowiednio dobrane dawki kofeiny, druga otrzymywała wodę. Po dwóch miesiącach okazało się, że grupa, która miała dostęp do kofeiny, posiadała większe zdolności do zapamiętywania. Naukowcy planują przeprowadzić badania na ludziach w celu sprawdzenia skuteczności kofeiny w przypadku wczesnych stadiów choroby. Odkrycie Amerykanów może zrewolucjonizować sposób leczenia choroby.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.