Jak uniknąć refluksu żołądkowego i jak go leczyć

Jak uniknąć refluksu żołądkowego i jak go leczyć
Spis treści
 1. Czym jest choroba refluksowa żołądka?
 2. Jakie są objawy refluksu?
 3. Jak leczyć refluks żołądkowy?
 4. Jak uniknąć refluksu żołądkowego?

Czym jest choroba refluksowa żołądka?

Refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, która może pojawić się w każdym wieku, a polega na biernym cofaniu się pokarmu z żołądka do przełyku, co zdarza się w sytuacji, gdy dolny zwieracz przełyku nie pracuje w prawidłowy sposób. Prawidłowe funkcjonowanie wspomnianego mięśnia polega na jego rozkurczaniu się w trakcie spożywania pokarmów, dzięki czemu jedzenie bez problemu przedostaje się do żołądka. Po tym procesie dochodzi do szybkiego obkurczenia mięśnia zwieracza dolnego przełyku, przez co treść znajdująca się w żołądku nie cofa się do przełyku. W sytuacji, gdy dolny zwieracz przełyku nie pracuje we właściwy sposób, to kwaśna treść znajdująca się w żołądku zaczyna cofać się do przełyku i wówczas mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jakie są objawy refluksu?

Wśród głównych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego można wymienić przede wszystkim zgagę, odbijanie, ból w klatce piersiowej, chrypkę, przewlekły kaszel, kwaśny posmak wyczuwany w tylnej części jamy ustnej, a także uczucie cofania się treści pokarmowej w stronę przełyku. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż wspomniane objawy u każdej osoby mogą mieć różne nasilenie, mogą przybierać łagodną postać lub być bardzo uporczywe.

Jak leczyć refluks żołądkowy?

W przypadku pojawienia się łagodnych objawów choroby, można z powodzeniem sięgnąć po leki dostępne w aptekach bez recepty, takie jak np. Iberogast. Dosyć dobre efekty przynosi również stosowanie domowych sposobów takich jak spożywanie na czczo kleiku z siemienia lnianego, który powlekając błonę śluzową przełyku warstwą ochronną, pomaga załagodzić nieprzyjemne objawy refluksu. Jeśli jednak domowe sposoby, czy też preparaty dostępne w aptekach bez recepty nie przynoszą żadnej ulgi, to konieczna będzie wizyta u lekarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań przepisze stosowne leki lub zaleci leczenie chirurgiczne.

Jak uniknąć refluksu żołądkowego?

Refluksowi żołądkowemu możemy jak najbardziej zapobiegać, jednak wiąże się to z koniecznością całkowitej zmiany stylu naszego życia. Musimy przede wszystkim dbać o odpowiednią dietę bogatą w warzywa oraz chude mięsa (nie jest wskazane spożywanie potraw smażonych w głębokim tłuszczu, pikantnych, kwaśnych oraz ciężkostrawnych), musimy całkowicie odstawić używki (chodzi tutaj przede wszystkim o alkohol i papierosy), zredukować stres, a także zainteresować się aktywnością fizyczną w celu utrzymania właściwej masy ciała. Każdego dnia należy przyjmować pięć niewielkich posiłków w równych odstępach czasowych, pamiętając o tym, aby wszystkie pokarmy spożywać powoli, najlepiej małymi kęsami. Nie możemy również zapominać o odpowiedniej jakości oraz ilości snu.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty

   Zgaga u osób młodych

   Artykuły medyczne

   Zgaga u osób młodych

   Tagi: zgaga, refluks

   Zgaga niewątpliwie jest problemem społecznym, który coraz częściej dotyka osoby młode. Przypadłość ta wiąże się bezpośrednio z problemami z układem pokarmowym. Zgaga może być uporczywa, jednak można z nią walczyć nawet bez pomocy lekarskiej.

   Jak uniknąć refluksu żołądkowego i jak go leczyć

   Artykuły medyczne

   Jak uniknąć refluksu żołądkowego i jak go leczyć

   Tagi: refluks

   Refluks żołądkowy to choroba układu pokarmowego, na którą cierpi coraz większa liczba osób. Jej objawy nasilają się najczęściej wskutek przyjmowania niektórych leków, palenia papierosów, a także ciągłego narażenia na stres. W jaki jednak sposób należy lec