Fruktoza + kalorie = nadwaga

Spożywanie dużych ilości fruktozy - cukru prawie 10 razy słodszego od sacharozy i powszechnie stosowanego w żywności, a szczególnie słodyczach - może zablokować prawidłowe działanie hormonu tkanki tłuszczowej kontrolującego apetyt (leptyny) i zwiększyć tym samym ryzyko otyłości. Wskazują na to badania przeprowadzone na szczurach przez naukowców z University of Florida.
Badacze zauważyli, że u szczurów karmionych przez sześć miesięcy dietą o wysokiej zawartości fruktozy, leptyna nie wywiązuje się ze swojego zadania - zmniejszania apetytu w zależności od aktualnych zasobów energetycznych organizmu. W efekcie, gdy do diety szczurów włączono wysokie zawartości tłuszczów, szczury karmione fruktozą zyskały znacznie wyższą wagę niż szczury, które nigdy nie otrzymywały fruktozy. Stwierdzona przez naukowców niewrażliwość receptorów dla leptyny może być również związana z przyczyną niektórych typów otyłości u ludzi. Jednak jak podkreślają naukowcy, dieta o wysokiej zawartości fruktozy nie może być jedyną i wyłączną przyczyną nadwagi. Spożycie fruktozy musi być bowiem połączone z obecnością w diecie nadmiernych ilości kalorii. Naukowcy projektują już kolejne badania, mające na celu wyjaśnić w jaki sposób fruktoza zaburza działanie leptyny, ponieważ wiele wskazuje na to, że zwiększający się z roku na rok poziom fruktozy w codziennej diecie przeciętnego Amerykanina, ma ścisły związek z epidemią otyłości w USA.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.