Czy bezsenność jest uleczalna?

Ponad 70% z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45% z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Wyniki badaÅ„ przeprowadzonych na zlecenie organizatorów kampanii edukacyjnej „Dobrze Å›pij – aktywnie żyj” dowodzÄ…, że bezsenność jest poważnym problemem spoÅ‚ecznym w naszym kraju. Ponad poÅ‚owa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Bardzo wielu z nich ma problemy ze snem niemal codziennie, pozostali - przynajmniej kilka razy w miesiÄ…cu. U 73% respondentów zaburzenia snu utrzymujÄ… siÄ™ co najmniej przez okres miesiÄ…ca. Bezsenność to choroba, która nie leczona, bÄ™dzie towarzyszyÅ‚a nam do koÅ„ca życia.
JeÅ›li bezsenność trwa dÅ‚użej niż 4 tygodnie, to ma wówczas charakter przewlekÅ‚y, zatem wedÅ‚ug klasyfikacji jest chorobÄ…. W definicji bezsennoÅ›ci niezwykle istotny jest ponadto element subiektywny, czyli samopoczucie pacjenta. Dlatego wÅ‚aÅ›nie w przypadku przewlekÅ‚ej bezsennoÅ›ci stosuje siÄ™ leczenie farmakologiczne oraz psychoterapiÄ™ – mówi dr MichaÅ‚ Skalski z Poradni Leczenia ZaburzeÅ„ Snu przy Katedrze Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie.
Trzeba pokreÅ›lić, że tÄ™ chorobÄ™ leczyć należy. Można bezsenność wyleczyć caÅ‚kowicie, choć trzeba pamiÄ™tać, że możliwe sÄ… jej nawroty na przykÅ‚ad z powodu jakiegoÅ› nagÅ‚ego, silnego stresu czy problemów rodzinnych – informuje dr MichaÅ‚ Skalski.
Powodem tak licznych zachorowaÅ„ na bezsenność przewlekłą jest pÄ™d współczesnego Å›wiata, który powoduje, że ludzie, zwÅ‚aszcza żyjÄ…cy w wiÄ™kszych miastach, nie przestrzegajÄ… podstawowych zasad higieny snu. Objawy bezsennoÅ›ci, polegajÄ…ce głównie na trudnoÅ›ciach w zasypianiu, ale również na kÅ‚opotach z utrzymaniem ciÄ…gÅ‚oÅ›ci snu i zbyt wczesnym budzeniu, mogÄ… utrzymywać siÄ™ przez dÅ‚uższy okres w sytuacji, kiedy jesteÅ›my narażeni na dÅ‚ugotrwaÅ‚y stres. Oprócz tego ważnym czynnikiem wzmagajÄ…cym zaburzenia snu jest wystÄ™powanie różnych innych chorób fizycznych czy psychicznych. Tu dziaÅ‚anie wystÄ™puje w obie strony, ponieważ czÅ‚owiek, który np. choruje na depresjÄ™ lub zaburzenia lÄ™kowe, bÄ™dzie znacznie częściej cierpiaÅ‚ na bezsenność, ale również bezsenność może być istotnym powodem pojawienia siÄ™ u niego depresji. Dlatego wÅ‚aÅ›nie w leczeniu bezsennoÅ›ci stosuje siÄ™ łącznie – leczenie psychologiczne i farmakologiczne. Ważne jest tu pozbycie siÄ™ zarówno objawów choroby, jak jej przyczyn.
Obecnie chorym, którzy mają problemy ze snem, przepisuje się bezpieczne leki nowej generacji, które nie powodują uzależnień. Można je stosować, ilekroć wystąpią problemy ze snem. Dzięki takiej strategii pacjent może uniknąć lęku przed bezsennością i uzyskać spokój umysłu, co w leczeniu bezsenności jest fundamentalne. W ten sposób nie tylko objawy bezsenności zostaną złagodzone, ale również wyeliminowane będą jej przyczyny.
Kampania edukacyjna na temat bezsennoÅ›ci „Dobrze Å›pij – aktywnie żyj” ma na celu zwiÄ™kszenie wiedzy Polaków o wpÅ‚ywie zaburzeÅ„ snu na codzienne funkcjonowanie. DziaÅ‚ania podejmowane w ramach kampanii majÄ… charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejÄ™tnoÅ›ci samodzielnego rozpoznawania bezsennoÅ›ci. Na potrzeby kampanii „Dobrze Å›pij - aktywnie żyj” dziaÅ‚a Infolinia, przy której dyżurujÄ… lekarze i psycholodzy z Poradni Leczenia ZaburzeÅ„ Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie. Pod numerem telefonu 0-22 321 51 91* można uzyskać odpowiedzi na pytania zwiÄ…zane z zaburzeniami snu oraz jego higienÄ…. Lekarze udzielÄ… również informacji na temat placówek medycznych zajmujÄ…cych siÄ™ bezsennoÅ›ciÄ…. Infolinia jest czynna od poniedziaÅ‚ku do czwartku w godzinach 18.00-20.00. WiÄ™cej bieżących informacji na temat kampanii zasiÄ™gnąć można na stronie internetowej www.dobrzespij.pl.
On Board Public Relations
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Prezerwatywa i jej prawidłowe zakładanie
Jak prawidłowo zakładać prezerwatywę aby skutecznie spełniała ona swoje funkcje.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.