Czy bezsenność jest uleczalna?

Czy bezsenność jest uleczalna?

Ponad 70% z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45% z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.

Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie organizatorów kampanii edukacyjnej „Dobrze śpij – aktywnie żyj” dowodzą, że bezsenność jest poważnym problemem społecznym w naszym kraju. Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. Bardzo wielu z nich ma problemy ze snem niemal codziennie, pozostali - przynajmniej kilka razy w miesiącu. U 73% respondentów zaburzenia snu utrzymują się co najmniej przez okres miesiąca. Bezsenność to choroba, która nie leczona, będzie towarzyszyła nam do końca życia.

Jeśli bezsenność trwa dłużej niż 4 tygodnie, to ma wówczas charakter przewlekły, zatem według klasyfikacji jest chorobą. W definicji bezsenności niezwykle istotny jest ponadto element subiektywny, czyli samopoczucie pacjenta. Dlatego właśnie w przypadku przewlekłej bezsenności stosuje się leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię – mówi dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Katedrze Psychiatrii Akademii Medycznej w Warszawie.

Trzeba pokreślić, że tę chorobę leczyć należy. Można bezsenność wyleczyć całkowicie, choć trzeba pamiętać, że możliwe są jej nawroty na przykład z powodu jakiegoś nagłego, silnego stresu czy problemów rodzinnych – informuje dr Michał Skalski.

Powodem tak licznych zachorowań na bezsenność przewlekłą jest pęd współczesnego świata, który powoduje, że ludzie, zwłaszcza żyjący w większych miastach, nie przestrzegają podstawowych zasad higieny snu. Objawy bezsenności, polegające głównie na trudnościach w zasypianiu, ale również na kłopotach z utrzymaniem ciągłości snu i zbyt wczesnym budzeniu, mogą utrzymywać się przez dłuższy okres w sytuacji, kiedy jesteśmy narażeni na długotrwały stres. Oprócz tego ważnym czynnikiem wzmagającym zaburzenia snu jest występowanie różnych innych chorób fizycznych czy psychicznych. Tu działanie występuje w obie strony, ponieważ człowiek, który np. choruje na depresję lub zaburzenia lękowe, będzie znacznie częściej cierpiał na bezsenność, ale również bezsenność może być istotnym powodem pojawienia się u niego depresji. Dlatego właśnie w leczeniu bezsenności stosuje się łącznie – leczenie psychologiczne i farmakologiczne. Ważne jest tu pozbycie się zarówno objawów choroby, jak jej przyczyn.

Obecnie chorym, którzy mają problemy ze snem, przepisuje się bezpieczne leki nowej generacji, które nie powodują uzależnień. Można je stosować, ilekroć wystąpią problemy ze snem. Dzięki takiej strategii pacjent może uniknąć lęku przed bezsennością i uzyskać spokój umysłu, co w leczeniu bezsenności jest fundamentalne. W ten sposób nie tylko objawy bezsenności zostaną złagodzone, ale również wyeliminowane będą jej przyczyny.

Kampania edukacyjna na temat bezsenności „Dobrze śpij – aktywnie żyj” ma na celu zwiększenie wiedzy Polaków o wpływie zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie. Działania podejmowane w ramach kampanii mają charakter profilaktyczny, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności samodzielnego rozpoznawania bezsenności. Na potrzeby kampanii „Dobrze śpij - aktywnie żyj” działa Infolinia, przy której dyżurują lekarze i psycholodzy z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Akademii Medycznej w Warszawie. Pod numerem telefonu 0-22 321 51 91* można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z zaburzeniami snu oraz jego higieną. Lekarze udzielą również informacji na temat placówek medycznych zajmujących się bezsennością. Infolinia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach 18.00-20.00. Więcej bieżących informacji na temat kampanii zasięgnąć można na stronie internetowej www.dobrzespij.pl.

Ocena artykułu

4.54
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(36)
4
 
(17)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 56 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty