Ćwiczenia i wapń przeciw zespołowi metabolicznemu

Ćwiczenia i wapń przeciw zespołowi metabolicznemu

Regularne ćwiczenia i dieta bogata w wapń mogą pomóc obniżyć ryzyko zespołu metabolicznego, wynika tak z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

Zespół  metaboliczny odnosi się do grupy czynników ryzyka cukrzycy i chorób serca, takich jak otyłość brzuszna, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, niski poziom "dobrego" cholesterolu HDL i wysoki trójglicerydów. Zespół jest zwykle diagnozowany, gdy u danej osoby występują jednocześnie trzy lub wszystkie pięć czynników. Na podstawie badania, w którym wzięło udział ponad 5000 dorosłych osób, naukowcy stwierdzili, że ludzie pozbawieni w ciągu dnia choćby 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak spacer, o 85 procent częściej cierpią na zespół metaboliczny, niż ich aktywni koledzy.

Podobnie osoby, które nie jedzą regularnie produktów bogatych w wapń, mają o 61 proc. większe ryzyko pojawienia się zespołu, niż ci często spożywający wapń. Zauważono także zależność pomiędzy wysokością dochodów a ryzykiem zachorowania. Okazało się bowiem, że ponad jedna trzecia ludzi, którzy zarabiają mniej niż 15.000 dolarów rocznie, cierpi na zespół metaboliczny, w porównaniu z jedynie 10 proc. osób zarabiających ponad 50.000 dolarów. Ma to związek prawdopodobnie z jakością spożywanych produktów spożywczych.

Podobne teksty