Ćwiczenia i wapń przeciw zespołowi metabolicznemu

Regularne ćwiczenia i dieta bogata w wapń mogą pomóc obniżyć ryzyko zespołu metabolicznego, wynika tak z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.
Zespół metaboliczny odnosi się do grupy czynników ryzyka cukrzycy i chorób serca, takich jak otyłość brzuszna, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, niski poziom "dobrego" cholesterolu HDL i wysoki trójglicerydów. Zespół jest zwykle diagnozowany, gdy u danej osoby występują jednocześnie trzy lub wszystkie pięć czynników. Na podstawie badania, w którym wzięło udział ponad 5000 dorosłych osób, naukowcy stwierdzili, że ludzie pozbawieni w ciągu dnia choćby 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak spacer, o 85 procent częściej cierpią na zespół metaboliczny, niż ich aktywni koledzy.
Podobnie osoby, które nie jedzą regularnie produktów bogatych w wapń, mają o 61 proc. większe ryzyko pojawienia się zespołu, niż ci często spożywający wapń. Zauważono także zależność pomiędzy wysokością dochodów a ryzykiem zachorowania. Okazało się bowiem, że ponad jedna trzecia ludzi, którzy zarabiają mniej niż 15.000 dolarów rocznie, cierpi na zespół metaboliczny, w porównaniu z jedynie 10 proc. osób zarabiających ponad 50.000 dolarów. Ma to związek prawdopodobnie z jakością spożywanych produktów spożywczych.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.