Beta-blokery tracą na znaczeniu

Leki do tej pory najczęściej stosowane w chorobach układu krążenia stopniowo tracą w oczach lekarzy na znaczeniu. Zgodnie z najnowszymi badaniami, w pewnych grupach pacjentów mogą nie tyle okazać się nieskuteczne, co nawet prowadzić do poważnych zaostrzeń chorób serca.
Wszystkie leki z grupy beda-blokerów: atenolol, metoprolol, labetolol czy karwedilol działają poprzez osłabienie siły i częstości skurczu mięśnia sercowego i bezpośrednio przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi. Ich dotychczasowa pozycja leku podstawowego w leczeniu pacjentów po przebytym zawale lub z zdiagnozowaną niewydolnością serca jest wciąż nie do podważenia. Coraz częściej poddaje się jednak w wątpliwość ich skuteczność u pozostałych pacjentów. Przegląd ponad 22 wiarygodnych badań klinicznych sporządzony przez naukowców z Columbia University w Nowym Jorku rzuca nowe światło na bezpieczeństwo stosowania beta-blokerów. W sporządzonym raporcie amerykańscy badacze dowodzą, że pacjenci nie obciążeni chorobami serca, a cierpiący jedynie z powodu nadciśnienia w trakcie leczenia beta-blokerami są znacznie bardziej narażeni na ryzyko śmierci w trakcie zawału lub uszkodzenia naczyń wieńcowych i rozwinięcia się choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Prawdopodobny negatywne oddziaływanie na serce związane jest z zmniejszeniem aktywności włókien mięśniowych i znacznym obniżeniem częstości jego uderzeń.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.