Anoreksja wywołuje zmiany w strukturze mózgu

U młodych kobiet, które jako nastolatki cierpiały na anoreksję, wykryto zmiany w strukturze i objętości mózgu. Anoreksja jest groźną chorobą prowadzącą, w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Znacznie częściej dotyka ona kobiety, niż mężczyzn i zazwyczaj objawia się w wieku nastoletnim. Osoba na nią cierpiąca odczuwa coraz silniejszy wstręt do jedzenia, połączony z wzrastającą niechęcią do własnego ciała. Początkowo chora ogranicza przyjmowania pokarmów stałych, a z czasem dochodzi co całkowitego wyeliminowania substancji odżywczych z diety. Obecnie anoreksję traktuje się jako chorobę umysłu i leczy się silnymi środkami psychotropowymi oraz zwiększającymi łaknienie. Terapia jest dość trudna, często po okresach względnej remisji choroby dochodzi do groźnych nawrotów.
W najnowszych kanadyjskich badaniach naukowcy skupili się na zmianach neurologicznych i anatomicznych w obrębie centralnego układu nerwowego (mózgu). Przebadano łącznie 66 młodych kobiet, których średnia wieku wynosiła 21 lat. Wszystkie w niedalekiej przeszłości cierpiały z powodu anoreksji. Poddano je szczegółowym badaniom z zastosowaniem wysokiej klasy rezonansu magnetycznego mózgu. Ich wyniki porównano z grupą 41 zdrowych kobiet w podobnym wieku. Wyniki jednoznacznie wykazały patologiczne zmiany mózgu, podobne do tych obserwowanych w przypadku schizofrenii. Nie udało się z całą pewnością wyjaśnić czy w przyszłości organizm będzie w stanie doprowadzić do regeneracji patologicznie zmienionych obszarów.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Rak szyjki macicy - wczesne wykrywanie
80% przypadków przedwczesnej śmierci z powodu raka szyjki macicy dałoby się uniknąć pod warunkiem rzetelnego przeprowadzenia badań profilaktycznych.