Serce turysty bezpieczne w Krakowie

Serce turysty bezpieczne w Krakowie

Od połowy grudnia, wszyscy turyści odwiedzający Gród Kraka mogą czuć się bezpiecznie. W najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach Krakowa, pojawiło się 18 nowych ogólnodostępnych defibrylatorów. Teraz Kraków spokojnie możemy nazwać miastem bezpiecznym dla serca – mówi Agata Bonderek-Borowczak z firmy CKK ResQ, która dostarczyła miastu urządzenia.

Białe skrzynki z widocznym napisem AED, bo taki jest międzynarodowy skrót oznaczający defibrylator (ang. AUTOMATED EXTERNAL DEFIBRILLATORS), znajdują się m.in. na Dworcu Autobusowym przy ul. Bosackiej, w Bazylice Mariackiej, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach czy Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Balicach. Dzięki tym niewielkim urządzeniom zwiększają się nasze szanse na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia. Statystyki są bowiem okrutne – w Polsce nagła śmierć sercowa dotyka ok. 40 tys. osób rocznie. Kraków postanowił działać i zmniejszyć liczbę ofiar NZK.

Dostarczone przez nas defibrylatory są bardzo proste w obsłudze – mówi Agata Bonderek-Borowczak. Żeby udzielić komuś pomocy z użyciem AED nie trzeba posiadać medycznego wykształcenia. AED jest intuicyjnym urządzeniem – dodaje. Wystarczy tylko robić to, co mówi do nas sam defibrylator – czyli przykleić, zgodnie z instrukcjami, do klatki piersiowej nieprzytomnego specjalne elektrody, odsunąć się od urządzenia i poczekać na impuls. To naprawdę nic trudnego, a wykonując te czynności ratujemy komuś życie. Gdy czekamy na przyjazd karetki ratunkowej upływają cenne minuty. Powinniśmy więc w tym czasie działać. Ogólnodostępne AED mają pomóc w przełamaniu lęku niesienia pierwszej pomocy – przekonuje Agata Bonderek-Borowczak.

Podobną akcję wyposażenia miasta w powszechnie dostępne AED firma CKK Resq przeprowadziła w ubiegłym roku w Trzebini, w ramach programu „Trzebinia Miastem Bezpiecznego Serca”. Na terenie całej gminy rozmieszczono wówczas 19 AED, zaś przeszkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeszło ponad pól tysiąca mieszkańców gminy. Do tej pory już dwukrotnie przypadkowi przechodnie przeprowadzili, zakończone sukcesem, akcje ratunkowe z użyciem AED.

Wkrótce również mieszkańcy Krakowa przełamią być może swe obawy przed udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki temu sami poczują się bezpieczniej, a i turyści będą mieli pewność, że w Grodzie Kraka szczególnie dba się nie tylko o ich dobre samopoczucie, ale i zdrowie. Oby jak najwięcej polskich miast wzięło przykład z Krakowa i dołączyło do powstającej „Sieci Życia”.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – AED - (ang. AUTOMATED EXTERNAL DEFIBRILLATORS) jest niewielkim urządzeniem, które analizuje rytm pracy serca i zaleca wykonanie defibrylacji w przypadku, gdy jest ona konieczna. Od momentu włączenia, urządzenie prowadzi użytkownika komendami głosowymi w języku polskim oraz podaje dodatkowe wskazówki graficzne.

Centrum Kształcenia i Konsultacji ResQ - zajmuje się edukacją w zakresie udzielania pomocy przed-medycznej i medycznej oraz szeroko pojętym doradztwem z zakresu bezpieczeństwa w miejscu pracy i w miejscach publicznych. Jest jedynym w Polsce certyfikowanym partnerem American Heart Association (AHA). Firma prowadzi szkolenia według standardów AHA w zakresie BLS, Heartsaver AED i ACLS.  Autorskie kursy przeznaczone są dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, stomatologów, służb ochrony, pracowników edukacji, młodzieży szkolnej oraz zakładów pracy. Więcej informacji: www.ckkresq.pl.

Ocena artykułu

4.61
z 28 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(8)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.61 z 28 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty