Skuteczny preparat na wszy i gnidy

Skuteczny preparat na wszy i gnidy
Spis treści
  1. Zwalczanie wszy to nie błahostka
  2. Nie każdy preparat na wszy jest skuteczny i odpowiedni dla całej rodziny
  3. Preparat na gnidy i wszy, czyli kompleksowe rozwiązanie

Zwalczanie wszy to problem, z którym zmagać się może każdy z nas, ale szczególnie rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które łatwo łapią wszawicę od rówieśników. Wbrew pozorom te małe pasożyty wciąż są bardzo popularne w krajach rozwiniętych i wcale nie preferują głów osób słabiej dbających o higienę. Jak wybrać odpowiedni preparat na wszy dla całej rodziny? Czy aby terapia okazała się skuteczna, należy sięgnąć również po specjalny preparat na gnidy?

Zwalczanie wszy to nie błahostka

Każdy, kto miał do czynienia z tą przykrą dolegliwością, doskonale wie, że zwalczane wszy nie jest łatwym zadaniem. Pasożyty szybko się rozmnażają, bo jedna samica składa nawet do 10 jaj w ciągu doby. Narządy, którymi wszy oddychają, mogą zostać na dłużej zamknięte, dlatego wszom nie straszna jest woda, nawet podgrzana do 50oC. Równie dobrze radzą sobie z ujemnymi temperaturami.

Co więcej, nawet stosując specjalny preparat na wszy, nie możemy być pewni ich zniknięcia. Jaja tych owadów, zwane gnidami, mają niewielkie rozmiary, podłużny kształt i żółty bądź brązowy kolor. Za ich trwałe przytwierdzenie do włosów odpowiada spoiwo będące jednocześnie źródłem pożywienia. Po wykluciu wesz przyjmuje postać nimfy, a następnie osobnika dorosłego, który żywi się ludzką krwią. Bez problemu może przetrwać dwie doby bez pożywienia, dlatego wszy bardzo łatwo złapać, korzystając z zarażoną osobą ze wspólnej poduszki, dotykając jej głowy lub dzieląc grzebień czy ręcznik. Szacuje się, że aż połowa dzieci w wieku do 3 lat narażona jest na kontakt z wszami. Od maluchów z kolei zarażają się pozostali domownicy.

Nie każdy preparat na wszy jest skuteczny i odpowiedni dla całej rodziny

Zwalczanie wszy nie jest więc proste. Preparaty na wszy znajdziemy co prawda w aptece, jednak nie wszystkie są wystarczająco skuteczne. Środki oparte na substancjach owadobójczych sprawdzają się coraz słabiej, ponieważ wszy z biegiem lat uodporniły się na nie. Poza tym nie są one odpowiednie dla maluchów, które najczęściej zmagają się z wszawicą, gdyż podrażniają skórę głowy. Szampony i inne tradycyjne preparaty na wszy rzadko rozwiązują problem, ponieważ nie radzą sobie z gnidami. Zdarza się więc, że po kilku dnia zwalczanie wszy musimy zacząć od nowa.

Preparat na gnidy i wszy, czyli kompleksowe rozwiązanie

Dlatego warto poszukać w aptece kompleksowego wsparcia, które nie musi zresztą opierać się na środkach owadobójczych. Skuteczny preparat na wszy to jednocześnie preparat na gnidy. Jednym z takich produktów jest Parasidose – przeznaczony dla całej rodziny preparat zawierający aktywny kompleks oleju kokosowego. Działa on jednocześnie na wszy, uniemożliwiając im oddychanie i uszkadzając chitynowy pancerz, jak i na gnidy. Substancja aktywna rozpuszcza spoiwo, którym żywią się jajeczka i które przytwierdza je do nasady włosa.

Jeśli u jednego z domowników pojawiły się wszy, najlepiej przeprowadzić kurację u całej rodziny, ponieważ pasożyty rozprzestrzeniają się niezwykle szybko. Z kolei maluch uczęszczający do przedszkola nie powinien wymieniać się z rówieśnikami odzieżą, grzebieniem czy ręcznikiem. Rolą rodziców jest natomiast stała obserwacja włosów w poszukiwaniu mikroskopijnych wszy i gnid.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty