Zimne stopy

Zimne stopy
Spis treści
  1. Przyczyny ziębnięcia stóp
Skomplikowany układ tkanek i narządów naszego ciała czuwa nad wszystkim. Kiedy wychodzimy z mieszkań i zderzamy się z zimnym powietrzem, organizm uruchamia mechanizmy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do oziębienia narządów wewnętrznych. Dzieje się tak za sprawą krążenia, które kieruje znacznie większe porcje krwi do organów wewnętrznych klatki piersiowej i brzucha kosztem krwi doprowadzanej do kończyn dolnych i górnych. Dlatego właśnie to dłonie i stopy ochładzają się najszybciej i są najbardziej narażone na odmrożenia. To fizjologiczne zjawisko nie powinno budzić niepokoju, a radą na nie są ciepłe skarpetki czy rękawiczki chroniące dłonie i stopy. Zdarza się jednak, że zjawisko ziębnięcia kończyn pojawia się w ciepłych pomieszczeniach, a także, że minimalna ekspozycja kończyn na zimno powoduje ekstremalne reakcje krążeniowe w obrębie dłoni i stóp, wreszcie objaw ziębnięcia może sygnalizować zagrażające życiu schorzenie.

Jeżeli cierpisz na przewlekłą chorobę, której jednym z objawów jest ziębnięcie dłoni i stóp, możesz zapobiec uczuciu dyskomfortu poprzez:

  • rzucenie palenia !
  • ubieranie podwójnych skarpetek, a także butów na grubej podeszwie;
  • dostateczne ogrzewanie mieszkania w zimie;
  • unikanie ciasnych ubrań, bielizny, pasków od zegarka;
  • poprawienie własnej kondycji poprzez zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne

Przyczyny ziębnięcia stóp

  1. Stres i niepokój - Strach, niepokój i różnego rodzaju stresujące sytuacje wyzwalają w naszym organizmie szereg reakcji, które mogą zaburzać krążenie krwi i powodować, że mniejsza jej ilość dopływa do kończyn dolnych i górnych, co wywołuje przejściowe uczucie chłodu.

  2. Choroby z autoagresji (tzw. kolagenozy) - Mowa o schorzeniach, w których organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym komórkom, co doprowadza do zniszczenia niektórych tkanek czy narządów. W kilku z tych chorób ( chorobie reumatycznej, twardzinie i liszaju rumieniowatym) występuje tzw. objaw Reynaud, który polega na natychmiastowym zblednięciu dłoni czy stopy po zanurzeniu jej w zimnej wodzie. U podłoża tego zjawiska leży upośledzenie krążenia krwi w kończynach na skutek patologicznych zmian zapalnych w tętnicach. Ziębnięciu dłoni i stóp towarzyszy w przypadku kolagenoz wiele innych objawów, takich jak zmiany skórne, łysienie, owrzodzenia na błonach śluzowych, nadwrażliwość na światło.
    - co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza specjalisty (np. dermatologa lub reumatologa). Kolagenozy są chorobami groźnymi mogącymi doprowadzić do uszkodzenia wielu narządów (np. serca czy nerek).

  3. Choroba Buerger’a - Pełna nazwa schorzenia to zakrzepowo - zarostowe zapalenie naczyń. Choroba występuje głównie u palących papierosy mężczyzn w wieku między 20-tym a 40-tym rokiem życia i dotyczy małych i średnich żył i tętnic dłoni i stóp. Toczące się w zajętych naczyniach zapalenie doprowadza do upośledzenia krążenia, a tym samym do uczucia zimna z towarzyszącym zasinieniem skóry i nierzadko bólem.
    - co robić ? - zgłosić się jak najszybciej do lekarza specjalisty - najlepiej chirurga naczyniowego (w zaawansowanych przypadkach konieczna jest amputacja części kończyny objętej martwicą) i przede wszystkim rzucić palenie !

  4. Choroby układu krążenia i oddechowego - Każda z chorób należąca do tej grupy, a w której występuje zaburzenie krążenia obwodowego, a tym samym zmniejszenie zaopatrzenia w krew dłoni i stóp może przebiegać z towarzyszącym objawem uczucia chłodu w kończynach.
    - co robić ? - choroby układu krążenia i oddechowego wymagają prowadzenia przez lekarzy specjalistów, pacjenci ze swojej strony powinni wystrzegać się palenia tytoniu oraz hołdować diecie niskotłuszczowej obfitującej w warzywa i owoce.

  5. Odmrożenia - Zbyt długa ekspozycja na zimno u osób zdrowych czy nawet krótka u osób starszych i schorowanych może doprowadzić do wyziębiania, a w konsekwencji do odmrożenia kończyn. Odmrożenie lekkiego stopnia charakteryzuje się początkowym uczuciem zimna, a następnie pieczeniem, swędzeniem, bólem oraz zaczerwienieniem i obrzękiem. Przy dalszej ekspozycji na zimno mogą formować się pęcherze.
    - co robić ? - odmrożone części ciała musza być ocieplone możliwie jak najszybciej - badania wykazały, że najlepiej przewodzi ciepło do tkanek woda o temp. 35-38 stopni C - należy więc zanurzyć odmrożone partie w kąpieli wodnej (jeżeli nie masz dostępu do wody - owiń odmrożone części ciała w ciepłe ręczniki lub koce ), postaraj się o ciepły napój ( byle nie alkoholowy !).
    Przerwij ocieplanie, gdy tkanki nabiorą czerwonawego kolorytu. Nie masuj i nie rozcieraj ! Te zabiegi mogą tylko doprowadzić do uszkodzenia tkanek. Umyj poszkodowane partie delikatnym mydłem, dokładnie wypukaj i osusz. Nigdy nie uszkadzaj ewentualnych pęcherzy skórnych. Jeżeli odmrożone są stopy, nie chodź bezpośrednio po ociepleniu. Jeżeli marsz jest nieunikniony, odłóż ocieplanie stop na potem. Po ociepleniu stop poszkodowany powinien trzymać je uniesione. Jeżeli zauważasz jakiekolwiek objawy ogólne (np. zmiany tętna, bladość powłok, trudności w oddychaniu) - fachowa pomoc medyczna jest konieczna !!!
    Uwaga - nigdy nie nacieraj odmrożonych miejsc śniegiem i nie pocieraj rękami (śnieg pogłębia zamrożenie tkanek, a pocieranie doprowadza do uszkodzeń)

  6. Palenie papierosów - W czasie palenia papierosów nikotyna działa na naczynia krwionośne, które kurczą się i zaburzają krążenie krwi, toteż dłonie i stopy palaczy są znacznie bardziej wrażliwe na zimno niż osób niepalących.
    - co robić ? - jak najszybciej rozstać się z nałogiem !

  7. Obrzęk płuc - Pojawia się nagle i jest zjawiskiem zagrażającym życiu ! Jego wystąpienie może poprzedzać odczuwanie zimna w dłoniach i stopach. Wypełnione płynem przesiękowym pęcherzyki płucne są rezultatem zalegania krwi w krążeniu płucnym na skutek niewystarczającej pracy wyrzutowej mięśnia sercowego.Obrzęk płuc może się również pojawić w przebiegu masywnego zapalenia płuc, wdychania chemikaliów i środków drażniących, a także dwutlenku siarki i tlenku azotu. Objawami obrzęku płuc są: nagła duszność, drażniący kaszel i niepokój ruchowy.

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.14
z 138 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(62)
4
 
(55)
3
 
(7)
2
 
(7)
1
 
(7)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 138 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty