Zawroty głowy

Zawroty głowy
Abyśmy mogli utrzymać równowagę, mózg opiera się na informacjach odbieranych z narządu zwanego błędnikiem, zlokalizowanego w uchu wewnętrznym. Błędnik to trzy półkoliste kanały wypełnione limfą , z których każdy położony jest w stosunku do pozostałych pod kątem prostym. Dlatego, niezależnie od kierunku ruchu głowy - obrót, pochylenie czy przechylenie - jeden z kanałów zawsze wykryje i przekaże odpowiednią informację do mózgu.

Zawrotom głowy towarzyszy wrażenie wirowania całego otoczenia. Pojawia się ono zwykle po gwałtownych obrotach np. po zejściu z karuzeli. Jeśli jednak zawroty głowy pojawiają się bez powodu, należy pamiętać, że mogą być one objawem ukrytych chorób i powinny być zbadane przez lekarza.

  1. Zawroty głowy bez dodatkowych objawów
    - przyczyna - brak poważnej przyczyny, u podłoża leży zwykle niegroźna chwiejność układu wegetatywnego.
    - co robić ? - usiądź, zamknij oczy, unieś głowę i oddychaj głęboko.
    Uwaga ! Zawroty głowy mogą być objawem ubocznym przy przyjmowaniu niesterydowych leków p/zapalnych, niektórych antybiotyków i leków obniż. ciśnienie.

  2. Zawroty głowy z osłabieniem, porażeniami, drętwieniem kończyn, zaburzeniami widzenia i mowy.
    - przyczyna - udar mózgu lub przejściowy atak niedokrwienia mózgu
    - co robić ? - wezwij natychmiast pogotowie ! Udar mózgu jest nagłą utratą funkcji mózgu spowodowaną przez zatkanie lub zniszczenie naczynia zaopatrującego w krew jakiś obszar mózgu.

  3. Zawroty głowy ze stałym lub nawracającym bólem głowy, niekiedy wymiotami, drgawkami, zaburzeniami mowy, widzenia, równowagi, pamięci i osobowości.
    - przyczyna - guz mózgu, wylew krwi do mózgu lub krwawienie nad- i podoponowe.
    - co robić ? - wezwij natychmiast pogotowie! Wylew wymaga szybkiej interwencji chirurgicznej !
    Uwaga ! Nowotwór mózgu rośnie powoli nie dając początkowo żadnych objawów. Wylew krwi do mózgu następuje nagle, gdy naczynie mózgowe ulega przerwaniu (np. w miażdżycy). Krwawienia są następstwem urazów (objawy mogą się pojawić nagle lub do 6 miesięcy po urazie).

  4. Zawroty głowy w czasie ruchów rotacyjnych głowy z towarzyszącym bólem i uczuciem sztywności u osób powyżej 50 r.ż.
    - przyczyna - zapalenie kości i stawów w odcinku szyjnym kręgosłupa.
    - co robić ? - zgłoś się do lekarza, który przepisze leki p/zapalne i p/bólowe. Pomocny bywa tez specjalny kołnierz. Zawroty głowy mogą być spowodowane wyroślami kostnymi oraz zapaleniem chrząstek stawowych, które uciskają na nerwy i naczynia krwionośne.

  5. Ciągłe zawroty pogarszające się w czasie ruchu, utrata słuchu, dzwonienie w uszach, nudności, wymioty, przebyta infekcja wirusowa.
    - przyczyna - zapalenie ucha wewnętrznego i/lub zapalenie nerwu słuchowego.
    - co robić ? - zaleca się leżenie w łóżku, przyjmowanie leków antyhistaminowych i uspokajających. Powrót do zdrowia trwa z reguły od kilku dni do trzech tygodni. Prawdopodobną przyczyną jest wirus.

  6. Nawracające zawroty głowy, utrata słuchu, dzwonienie w uszach, bóle głowy, nudności, wymioty, bladość, zmęczenie.
    - przyczyna - choroba Meniere´a.
    - co robić ? - zgłoś się do lekarza.aleca się leżenie i przyjmowanie leków antyhistaminowych oraz wit. B (3 razy dz. 50 mg). Jest chorobą o nieznanej etiologii. Być może podłożem objawów jest obrzęk błony śluzowej ślimaka w uchu wewnętrznym. Czasem stosuje się wyrównywanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej.

  7. Zawroty głowy przy zmianie pozycji głowy.
    - przyczyna - łagodne pozycyjne zawroty głowy.
    - co robić ? - zgłoś się do lekarza jeśli zawroty często się powtarzają. Zawroty z reguły powinny ustąpić po kilku sekundach bez leczenia. Pamiętaj - jeśli masz zawroty głowy, pod żadnym pozorem nie spożywaj alkoholu !

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

4.58
z 201 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(133)
4
 
(60)
3
 
(2)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.58 z 201 głosów

96%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty